Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Setva ranog povrća u negrejanim plastenicima

Setva ranog povrća u negrejanim plastenicima

3643

Sredinom februara počinje setva ranog povrća u negrejanim plastenicima. Povrtari će imati pune ruke posla, jer na spisku su paprike, patlidžan, tikvice, paradajz, celer, peršun, blitva, spanać, bosiljak, luk, vlašac, ali i grašak i rotkvice. Neke vrste ovog povrća imaju kratku vegetaciju i brzo će se naći na prolećnoj pijačnoj berzi, mada, Srbija i dalje većinu ranog povrća uvozi zbog nedovoljnih površina pod plastenicima.

Osvežavajuće povrće ukusnog ružičasto-belog korena može da se seje preko cele godine, ali najviše se upotrebljava u rano proleće. Pogodna je za sukcesivno gajenje i setva može da se obavlja u intervalima od dve nedelje.

Rotkvica može da nikne i na temepraturi od 2 do 3 stepena, mada je optimalna oko 22. Kada nikne, biljka lepo napreduje na oko 18 stepeni, pa je zbog toga idealna za gajenje u plastenicima pred kraj zime. Mlade biljke su otporne i na blagi mraz. Vegetacioni period je od 30 do 40 dana – kaže savetodavac za povrtarstvo Ljiljana Vuksanović.

Setva se obavlja u redovima. Razmak u redu treba da bude od 3 do 5 centimetara, a između redova od 20 do 30 centimetara.

Mladi kupus teško je proizvesti na otvorenom polju, a još teže u plastenicima ukoliko domaćini žele da ga iznesu na tržište već krajem marta ili početkom aprila. Ranostasne sorte sa veoma kratkom vegetacijom od 55 do 60 dana, počinju proizvodnjom rasada već na početku februara.

Rani hibridi kupusa namenjeni su za gajenje u plastenicima. Smeliji proizvođači rasad gaje i ranije, pa ga sade već početkom februara – kaže savetodavac Ljiljana Vuksanović.

U slučaju veoma niskih noćnih temperatura iskusni proizvođači kupus prihranjuju aminokiselinama preko lista i dodaju gel đubriva, kako bi biljka što lakše podnela temperaturne stresove. Gustina sadnje u plasteniku je važna, jer je cilj da kupus što pre počne da savija glavicu, kako ne bi išao u visinu. Najbolje se pokazao razmak između redova od pola metra, a 45 centimetara od korena do korena.

Gušća sadnja donosi kasniju berbu i gubitak u profitu. Poznato je da ovo rano povrće ima odličnu cenu u rano proleće. Za gajenje ultra-ranog kupusa u plastenicima poželjno je imati orošivače, pogotovo kada temperatura malo poraste, a u njih se ubacuju i gel đubriva. Orošivači spuštaju temperaturu ispod folije i ujedno prihranjuju biljke.

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.