Насловна ВЕСТИ1 Скандал с месним прерађевинама у Немачкој

Скандал с месним прерађевинама у Немачкој

255

У Немачкој је избио велики скандал око највеће немачке фирме за обраду и производњу месних производа „Тенис“. Наиме, немачки медији дошли су до података да ова највећи домаћи произвођач меса, која је била надомак доласка и у Србију, користи механички одвојене месне остатке за производњу својих кобасица, али то држи у тајности.

Употреба ове најјефтиније месне смесе је дозвољена, али мора бити назначена на декларацији да би потрошачи знали да купују најнижу категорију меса.

Међутим, код „Тениса“ то није био случај, а састав прерађевина су доказали лабораторијски тестови универзитетског професора из Бремерхавена, Стефана Виткеа који је „Шпиглу“ и мрежи НДР дао конкретне доказе, пише germany.detailzero.com.

НДР и „Шпигл“ су послали на испитивање укупно 30 узорака кобасица од живине различитих произвођача. Резултат је био застрашујући: девет узорака, укључујући четири органска производа од кобасица, направљена су од механички одвојеног меса.

Још десет узорака је било сумњиво, али није било довољно доказа иако је Витке развио нови метод који открива употребу МСМ у производима од кобасица.

Пет од девет доказаних производи су у „ Cur Mulen Grup “, која припада „Тенису“, а разоткривени су и производи „ Franz Viltmana “ и „ Visenhof “ и „ Meklenburger Landpute “.

Ова роба се продавала под маркама „gutfried“, „edeka bio“, „rewe bio“ ili „rewe beste wahl“. У „Тенису“ кажу да не користе механички одвојено месо и сумњају у Виткеов поступак испитивања. Откриће су негирали и у „ Visenhofu“ и у„ Meklenburger Landpute “.

Инспектори за храну, међутим, подржавају нови поступак испитивања.

– Чини ми се да је нови начин испитивања врло поуздан – каже Матиjас Денкер, шеф одељења у Државном заводу за сигурност хране у Мекленбург – Западној Померанији.

Механички откоштено месо (механички сепарисано месо МСМ) се добија када се, рецимо од пилета, одвоје квалитетни делови (филе, батак, карабатак), а остаци се под високим притиском скину са костију, најчешће с леђа. Тако добијена месна смеса, која се у прерађивачкој индустрији додаје прерађевинама, не садржи квалитетне протеине, а често има повећану концентрацију калцијума, јер мељу се и мали делови костију који отпадну при откоштавању.

Према српским прописима увоз оваквог меса није дозвољен од 1. јануара 2016. године, али јесте прерађевина које га садрже.

Извор: 24седам

Фото: Pixabay