Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Slatka, najslađa  breskva

Slatka, najslađa  breskva

264

Breskva je lako svarljiva voćka, bogata šećerom, karotinom, voćnim kiselinama, belančevinama, skrobom, mineralima, vitaminima A, B, C i gvožđem. Savršen je čistač creva, pomaže varenje, dobar je diuretik, uklanja otoke i malokrvnost, ali se ne preporučuje dijabetičarima zbog visoke koncentracije šećera. Za nju kažu da je blagodet za organizam, jer ima izuzetna lekovita svojstva.

Zahvaljujući blagotvornim svojstvima ima široku primenu u narodnoj medicini. Pomaže varenje zbog značajne količine pektina u plodu. Na taj način, organizam se oslobađa toksina i omogućava bolju resorpciju hranljivih materija. Zbog antioksidanata štiti organizam od mnogih oblika karcinoma i srčanih oboljenja.

Korisno je znati da je ova aromatična voćka zbog odnosa kalijuma i natrijuma 7:1 veoma korisna za one koji imaju probleme s otocima i anemijom. Sok od breskve se preporučuje osobama sa srčanom aritmijom, smanjenim lučenjem želudačne kiseline i osetljivim nervnim sistemom. U svetu se sve više koristi i ulje, koje se dobija hladnim ceđenjem koštica. Oralno uzeto deluje kao odličan laksativ i snižava holesterol, dok u spoljašnjoj upotrebi postiže izvanredne rezultate kod lečenja ekcema i u zaštiti kože.

Kinezi i Japanci koštice breskve izuzetno cene u lečenju kašlja, upale slepog creva, krvarenja, povišenog krvnog pritiska ili razbijanja tromba. Primenjuju ih i kod obilnih menstruacija i bolova nakon porođaja, kao i kod traumatskih povreda. Međutim, stručnjaci upozoravaju na to da koštice ne treba uzimati u prevelikim dozama, a da trudnice ne bi trebalo uopšte da ih jedu.

Breskve najveću vrednost imaju kada se jedu zrele i sveže. Od njih mogu da se spremaju voćne salate, najbolje u kombinaciji s limunom i pomorandžom, da ne bi potamnele. Jedu se u kombinaciji sa jogurtom ili u kolačima. Cela biljka breskve je lekovita, te se od njenog lišća spravljaju čajevi protiv mučnine u trudnoći, zatim za jačanje jetre, želuca i pluća, a služi i kao diuretik.