Насловна РАЗНО Сомбор: Заштита од купусне муве и минирајуће муве лука

Сомбор: Заштита од купусне муве и минирајуће муве лука

318

На подручју деловања РЦ Сомбор, у току је расађивање раног купуса. На лепљивим клопкама са хранидбеним атрактантом, на пунктовима Топлана и Купусина, региструју се улови имага купусне муве – Delia radicum.

Купусна мува

Купусна мува је штеточина која напада све  купусњаче, али је најштетнија за рани купус, карфиол и кељ. Главне штете наносе ларве које живе у кореновом врату и корену. Младе биљке заостају у порасту, вену и пропадају. Оштећене биљке се лако чупају из земље. У случајевима када су биљке нападнуте пре образовања главица биљке се развијају неправилно, купус се не главичи, црвени купус не формира главице, а карфиол образује деформисане цветне главице.

Пољопривредним произвођачима се препоручује да одмах по расађивању купуса, у циљу спречавања полагања јаја купусне муве, спроведу третман неким од регистрованих инсектицида бази активне материје циперметрин (Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba) у количини 0,3л/ха.

Поред примене инсектицида, као једна од мера у циљу спречавања полагања јаја купусне муве је и прекривање парцеле под купусом агрилом.

Минирајућа мува лука

На подручју деловања овог регионалног центра, усеви озимог црног лука се налазе у фенофази развијена 3-4 листа (ББЦХ 13-14).

Визуелним прегледом усева, регистровано је присуство симптома оштећења од исхране имага минирајуће муве лука – Napomyza gymnostoma, у виду ситних пега распоређених у низу.

Минирајућа мува лука  има две генерације годишње и презимљава у стадијуму лутке. Пре полагања јаја  имаго се храни на листовима на којима прави карактеристичне симптоме  оштећења (беле тачкасте пеге). Женка полаже јаја у основи спољашних листова, испод епидермиса. Највеће штете праве ларве које се хране паренхимом листа. Приликом исхране ларве се спуштају  из основе листа у стабло и луковице правећи празне ходнике тј. мине. У једној биљци може се наћи и до 20 ларви. Ларва током исхране не продире у средишњи део луковице већ остаје на спољашњим љуспама листова. На местима оштећења долази до насељавања патогена.

Пољопривредним произвођачима се препоручује обилазак парцела и уколико се региструје присуство симптома оштећења од исхране имага минирајуће муве лука, примена хемијских мера заштите применом инсектицида:

– Grom  (a.m. lambda-cihalotrin)0,4 – 0,6 л/ха.

Током визуелних прегледа регистровано је и присуство трипса – Тхрипс табаци испод прага штетности. Са порастом температура очекује се повећање активности ове штеточине. Препоручује се преглед биљака на присуство трипса и уколико се региструје од 1 до 2 ларве трипса по листу лука спровођење хемијских мера заштите. У циљу сузбијања трипса и минирајуће муве лука препоручује се примена инсектицида:

– Exirel (a.m. cijantraniliprol) 0,75 л/ха.