Vizuelnim pregledom zasada uočeni su simptomi mrke truleži na letorastima višnje i trešnje na teritoriji Zaječara, saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.
Kada su obilne padavine u vreme cvetanja, gljivica mrke truleži (Monilinia laxa) može da nanese velike gubitke ukoliko se ne sprovede pravovremena zaštita.
Patogen prezimljava u ranama na kori zaraženih grana i grančica, kao i na mumificiranim plodovima koji su ostali na stablu ili na površini zemlje.
Ukoliko postoji bolest, cvetovi dobijaju mrku boju i suše se. Kroz peteljku cveta patogen pronalazi put u grančice i grane koje se, takođe, suše. Plodovi počinju da trule u vreme sazrevanja, najčešće na mestima koji su oštećeni od delovanja insekata ili usled povreda.
Za uspešnu zaštitu neophodno je sprovesti agrotehničke mere i hemijsku zaštitu u različitim fazama. Jedna od važnih mera je primena fungicida na bazi bakra u jesen, kada opadne dve trećine lisne mase, koja ima za cilj da smanji potencijalnu infekciju u narednoj vegetaciji.
Što se tiče agrotehničkih mera, važno je ukloniti mumificirane plodove sa voćki i pokupiti one koji su otpali i nalaze se na zemlji, jer predstavljaju potencijalni izvor zaraze.
Pored navedenog, potrebno je uraditi orezivanje, a zaražene grane treba odseći oko 30 cm od mesta sušenja. Obavezno sakupiti suve grane, izneti iz zasada i spaliti. Takođe, treba voditi računa i pravilno primenjivati azotna đubriva.
Izvor: agrosaveti.rs
Foto: Pixabay