Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Srbija voli kupinu, čak i kad bode

Srbija voli kupinu, čak i kad bode

462

Prema podacima iz 2021. godine, Poljska je najveći proizvođač kupina u Evropi. Poljska ima značajan udeo u ukupnoj proizvodnji kupina u Evropi, sa velikim plantažama i dobrom klimom za gajenje ovog voća.

Što se tiče Srbije, zemlja takođe ima značajnu proizvodnju kupina, ali ne spada u vrh proizvođača u Evropi. Srbija je među zemljama koje gaje i izvoze kupine, a uzgajaju se uglavnom na manjim plantažama i u individualnim baštama. Kupine se gaje u raznim regionima Srbije, a proizvodnja se odvija pretežno za domaće tržište i izvoz.

Da li uspeh u uzgoju zavisi od branja? Svakako, kažu stručnjaci.

Kupine se mogu brati na nekoliko načina, kako ručno tako i mašinski. Evo nekih od načina branja kupina:

Ručno branje je tradicionalan i najčešći način berbe kupina. Berba se obavlja tako što se ručno odvajaju zrele kupine od grana. Ovo je metoda koja zahteva radnu snagu, ali omogućava pažljivo branje zrelih plodova bez oštećenja. Brzinu branja ručno određuje veština berača, ali prosečno iskusni berač može ubrati oko 5-10 kilograma kupina dnevno.

U nekim modernijim plantažama koristi se mašinsko branje kupina. Ovo obično uključuje upotrebu specijalnih mehanizama koji automatski odvajaju zrele kupine od grana. Mašinsko branje je brže od ručnog, ali zahteva odgovarajuće mehanizacije i nadzor kako bi se osiguralo da se kupine beru sa što manje oštećenja.

Alati za branje kupina obično uključuju posebne kutije, korpice ili plastične posude koje se nose na pojasu ili oko vrata, što omogućava beračima da lako skupljaju i čuvaju ubrane plodove.

Prosečan prinos kupina u Srbiji može varirati u zavisnosti od različitih faktora, uključujući agrotehničke mere, vremenske uslove, sorte kupina, i veštinu i brigu proizvođača. Na plantažama gde se kupine gaje komercijalno, prosečan prinos po hektaru može biti u rasponu od 5 do 10 tona, u zavisnosti od uslova gajenja, primenjenih tehnika i korišćene sorte. Ovo znači da se na jednom hektaru može ubrati između 5.000 do 10.000 kilograma kupina.

Važno je napomenuti da prinos kupina može varirati iz godine u godinu zbog fluktuacija u vremenskim uslovima, kao što su padavine, temperature i bolesti.

A sorte?

Postoje različite sorte koje se gaje, a neke od najpopularnijih su:

Thornfree (Bez trnja): Ova sorta ima malo ili nimalo trnja i plodovi su krupni i slatki.

Chester: Krupne i tamne kupine, sa odličnim ukusom i slatkoćom.

Loch Ness: Ova sorta ima tamne i sočne plodove sa dobrim ukusom.

Navajo: Plodovi ove sorte su srednje veličine, veoma ukusni i dobre teksture.