Насловна РАЗНО Шта се дешава с помоћи у кукурузу који је држава обећала произвођачима...

Шта се дешава с помоћи у кукурузу који је држава обећала произвођачима млека?

1456

Када су сточари, произвођачи млека најавили протест за Велики петак, држава је реаговала и позвала их на преговоре. На тим преговорима осим повећане премије, обећана је и помоћ у кукурузу. Премија повећана за пет динара је, иако са закашњењем, исплаћена, док се о кукурузу ништа не зна. Један од оних који је покушао да допре до министарства пољопривреде и сазна шта се дешава са обећаном помоћи је сточар Љубиша Младеновић из села Симићева, општине Жабари.

– На свом газдинству имам десет музних крава, плус четрнаест комада телића, бикова, јуница. Није много, нисам велики произвођач, али сам некада од тога могао пристојно да живим. Данас је ситуација потпуно другачија, данас преживљавамо – без устручавања прича Љубиша који је само неколико дана раније уложио три хиљаде евра у ђубриво.

Проблеми са горивом

Иако постоји заштићена цена горива за пољопривреднике, многи, као и Љубиша имају исти проблем.

– Мени је пумпа на којој сипам гориво по заштићеној цени на 50-60 километара. Док се одвезем до ње и напуним горива, ја потрошим више него да сипам на ближој пумпи и по цени од 202 динара. И тако је многима, замислите оне са Пештера или планинских села којима су пумпе удаљене као мени, некима и даље – каже Љубиша.

– Јуче сам уложио три хиљаде евра, јер сам бацио три тоне ђубрива, плус гориво, што превазилази сва моја очекивања и могућности. Глава ме боли, за сад имамо нашу храну од прошле године, да не лажем и да се не жалим на то, али све остало је много поскупело. Ђубриво је поскупело 300 посто, а премија је подигнута за пет динара. Некима је то можда много, а нама да је било прошле године у ово време значило би, сада се питам шта уопште радимо. Толико поскупи јогурт у продавници за недељу дана – огорчен је сточар из браничевског округа. Њихов рад је мукотрпан и траје свих 365 дана у години, али нема намеру да одустане од млекарства, јер је цела породица посвећена томе.

– Ми немамо куд, да вам кажем поштено. Да ли смо у губитку или нисмо не могу стално да прерачунавам, знам само да једва преживљавамо.  Супруга, родитељи, двоје мале деце и ја од тога живимо. Зна држава колико је потребно за литар млека да се уложи. Килограм сена је 27 динара, два килограма иде на сто килограма телесне масе. Кад имамо у просеку по шесто килограма тешку краву то је онда 12 килограма сена. Силаже иде бар 30 до 40 кг на дневном нивоу, концентрата минимум 12-13 кг, па саберите.  Нека буде шталски просек 15-18 литара млека, па видите рачуницу.  Где је гориво, где је ђубриво, од чега да живимо – пита се Љубиша, а пита и државу, где је обећана помоћ у кукурузу, када ће стићи.

– Млеко у количини од 150 литара дневно предајемо „Екофилу“. Тренутна цена без премије од 15 динара је 38-39 динара. Држава је обећала помоћ у кукурузу, али је то још у процесу. Звао сам Министарство, Управу за аграрна плаћања, стручну службу, ветеринарску станицу и нико живи не зна шта је са тиме и кад ће бити одобрено. Писао сам мејлове, звао државног секретара, пустио му поруку на месинџер, он не зна шта ће бити.  Ко онда зна? Чему онда ово води? Млека нема ни на Западу, да би се поновила ситуација од 2015. када су га увезли и нама смањили цену. И они имају муке са откупом млека – каже пољопривредник из Симићева, напомињући да држава исплаћује субвенције, али да оне касне и увек дођу на крају радова, када су кредити већ подигнути и новац уложен у гориво, ђубриво.

– Не могу да лажем и да кажем да немамо. Имамо субвенције по уматиченом грлу, по предатом литру млека, по тову јунади. Имамо субвенције, али тек сад смо примили субвенције за први квартал, а половина је године. Када ћемо да примимо остатак. Четврти ће бити 2023. До 2016. је некако функционисало, добијеш премију до јула месеца па некако и завршиш посао, а сада добијемо тек у децембру или јануару, фебруару следеће године. Шта ми то онда значи. То што држава даје кредите, они увек дају кад се заврши посао. Ми смо годинама дизали кредите за сетву и кад год прође сетва они пусте то субвенционисано кредитирање од стране државе. Постоје и субвенције и кредити, али добија онај који је близу њих. Он добије и обавештење кад се дели и коме да се јави, дође са комплетном документацијом, а ми јуримо нотаре, преносе, оверавамо хипотеке, књижимо, нисмо сви у истој ситуацији – рекао је Љубиша Младеновић за Добро јутро, надајући се да ће се нешто, ипак, променити и да ће држава подржати произвођаче млека.

Текст: Зорица Драгојевић