Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Шта све можемо с матичњаком

Шта све можемо с матичњаком

223

Чај од матичњака: Пуна шака осушеног листа матичњака попари се с пола литре кључале воде, одмах се поклопи и остави два сата да одстоји. Након тога се процеди и пије незаслађен пре јела, а заслађен после јела.

Чај са за умирење: У истој количини помешају се листови матичњака, нане, цвет камилице, хмеља и корена одољена. Све се добро измеша, а потом се узме једна пуна супена кашика и попари се са 200 грама кључале воде, поклопи и остави да одстоји три сата. Након тога се процеди и пије. Пошто овај чај није тако пријатног ускуса, најбоље га је засладити кашиком меда. Чај треба пити пред спавање, након вечере, за мирнији сан.

Сируп од матичњака: Потребно је 350 грама шећера, 1 литар воде, 4 шаке свежег матичњака и 3 лимуна. Прокувати шећер и воду, одмах додати лимунов сок и листове матичњака. Покрити и оставити 24 сата. Сируп процедити сипати у флаше, добро затворити и чувати на хладном месту. Сируп послужити разређен водом.

Уље с мирисом лимуна

Најважнији лековити састојак матичњака је етарско уље, које је веома цењено и скупо. Добија се дестилацијом с воденом паром матичњака, покошеног у фази цветања. Уље је изванредног и пријатног мириса. Мирис јако подећа на лимун, због чега се и матичњак у народу често зове и „лимун-трава“. Користи се у фармацеутској индустрији, као и индустрији козметике и парфема.