Насловна ВЕСТИ1 Шта увозимо, а шта производимо

Шта увозимо, а шта производимо

178

Пасуљ – култура која се традиционално производила у нашој земљи сада увозимо из далеке Кине, али то није једина намирница која у наше кухиње стиже преко границе. Увозимо и парадајз, затим краставац, кромпир, паприку, бели и црни лук…Све оно што се налази у нашем свакодневном јеловнику и што смо својевремено сами производили за домаће потребе сада увозимо.

Некада се знало производи се све за домаће тржиште, а што претекне, извозимо. Сада смо дошли у апсурдну ситуацију, да домаће производе и даље извозимо, а с друге стране, истовремено, то исто поврће, увозимо у много већим количинама.

Најновија криза са млеком, отворила је Пандорину кутију и оголила ситуацију у српској пољопривреди. На рафовима у продавницама нема млека, Влада Србије уводи нове мере, ограничава цену и забрањује извоз, а пољопривредници кажу, да је аларм одавно усијан и да је тренутна ситуација, само последица, на коју су одавно упозоравали.

‘‘И није само проблем у млеку, сада је све догорело‘‘, тврди за Нову Милан Милошевић, пољоприведник из Раче код Крагујевца, иначе један од оснивача Удружења за заштиту пољопривредника.

Недавно удружени, формирали су Радну групу пољопривредника из целе Србије и затражили хитан састанак у надлежном Министарству. Ако до састанка не дође, најављују излазак на улицу.

Које производе увозимо?

Домаћи медији недавно су објавили да смо у првих шест месеци ове године увезли на хиљаде тона кромпира, парадајза, пасуља, лука… У спољнотрговинској размени, остварили смо и извоз домаћег поврћа, али су наши производи „отишли“ по цени знатно нижој од оне по којој смо увозили то исто.

Тако је на сваких хиљаду тона кромпира, који смо извезли, у нашу земљу ушло 29.000 тона. Домаћи смо продали за 284 евра по тони, док смо увозни плаћали око 320.

На страно тржиште послали смо 564 тоне парадајза, а увезли чак 23.000 тона. Двоструко више увозимо и краставац него што га извозимо, а двостуко више га и плаћамо.

Такође и бели лук више увозимо, него што извозимо, али је код њега цена у нашу корист, па тако у извозу добијамо 2.466 евра по тони, док увозни плаћамо 2.378 евра.

У првој половини ове године, успели смо да извеземо и шест тона пасуља, али смо с друге стране, увезли 35 тона страног.

Агроекономиста Милан Простран, за Нова.рс истиче да је Србија у претходном периоду потписала бројне споразуме о слободној трговини, и да због тога, како каже, увозимо ‘‘све и свашта, и што нам треба и што нам не треба‘‘.

Подсетио је на време када су у извозу домаћих пољопривредних производа била на снази „три трговинска режима“, односно, када се извозиило према квотама, количинским контигентима и дозволама, те додао да то сада „ништа не важи“.

Извор: Нова