Насловна РАЗНО Stanje pšenice šarenoliko, očekuje se rod ispod proseka

Stanje pšenice šarenoliko, očekuje se rod ispod proseka

524

– Trenutno stanje sa usevima pšenice je veoma šarenoliko. Topla i blaga zima, i isto takvo proleće su za rezultat imali veliku brojnost glodara, koji su i pored suzbijanja od strane proizvođača na pojedinim lokalitetima svejedno napravili ozbiljne štete, kao drugo potencijal insekata kao što je žitna lema i vaši je bio  zbog odsutva niskih temperatura takođe visok i insekticidi su morali da se primenjuju u svakom tretmanu – rekao je za Dobro jutro Miloš Nikšić zaštitar, čija se firma „Nikša agrar“ bavi otkupom pšenice, naglasivši da je potencijal bolesti iz navedenih razloga bio povišen.

– Potencijal bolesti je takođe iz istih razloga bio povišen, međutim zbog odsustva padavina i smanjene vlažnosti vazduha uz primenu adekvatnih fungicida nije dolazilo do većih šteta od bolesti žitirica. To je dobro, ali je sa druge strane nanelo štetu samoj pšenici najviše u mesecu aprilu, kada su temperature bile maksimalno visoke za taj mesec uz jako malo padavina. Kao rezulat toga i u zavisnosti vremena setve i kvaliteta zemljišta i setvenog materijala pšenice su manje bokorile, imaju generalno manji habitus  i ostala vidna oštećenja kao sušenja i odbacivanja listova, što će sve generalno uticati na smanjenje prinosa na nivou čitave Srbije – izjavio je Nikšić koji se nada da su majske kiše, ipak, doprinele da se na nekim površinama pšenica oporavi.

– Majske kiše i smanjene prosečne vrednosti temperature su uticale da se deo površina pod pšenicom uspe oporaviti. Na pojedinim lokalitetima koji su imali sreće sa mikroklimatima i kvalitetnijom zemljom sa odrađenim svim pravovremenim agrotehničkim i ostalim merama, i ulaganjima, mogu se očekivati i redovni, ako ne, i iznad prosečni prinosi – konstatovao je zaštitar. Kvalitet posejane pšenice, po njemu, pratiće i same prinose.

– Kvalitet pšenice u žetvi će vrlo moguće opet pratiti i same prinose, jer ko je od proizvođača optimalno uložio u proizvodnju ima čemu i da se nada, iako je veliki broj proizvođača ne svojom voljom morao da smanji ulaganja u proizvodnju pšenice iz razloga depresija cena merkantilnih proizvoda, pogotovo pšenice 2023. god i samim tim generalno loše finansijske situacije u celoj Srbiji što se tiče poljoprivredne proizvodnje. Prinosi pšenice će po mom skromnom mišljenju, kada se sve ovo uzme u obzir, biti ispod prosečnih vrednosti za našu zemlju – zaključio je Miloš Nikšić.

Tekst: Zorica Dragojević

U skladištima još uvek postoje veće zalihe prošlogodišnje pšenice, ali je u poslednjih par meseci zbog rasta cena krenuo izvoz i skladišta se u tom periodu ubrzanije prazne. S obzirom na to da se očekuje oko polovine prošlogodišnjeg roda pšenice zbog smanjenih površina, vremenskih nepogoda i smanjenog ulaganja, mišljenja sam da će biti dovoljno mesta u skladištima za prijem i lager pšenice, pogotovo što cene, i dalje zbog dešavanja na svetskom nivou, idu gore.