Насловна ВЕСТИ Штеточине у засадима брескве

Штеточине у засадима брескве

242

Завршена је берба средњестасног сортимента брескве, док се касностасне сорте налазе у фази од почетак обојавања плода, до фазе обојавање скоро завршено.

Вузуелним прегледом плодова и отресањем младара регистровано је присуство имага и ларви трипса (Thysanoptera). Временски услови који су доминирали током ове производне сезоне (суво и топло време), изузетно су погодовали развоју ове штеточине.

Такође, визуелним прегледом биљака регистровано је присуство испиљених као и јаја пред пиљење бресквиног смотавца (Cydia molesta). У току је пиљење ларви треће генерације ове штеточине. Карантински статус ове штеточине, као и појединих врста трипса у земљама у које се извози наше воће, захтева посебну пажњу код произвођача који су оријентисани ка извозу.

Произвођачима се препоручује преглед засада на присуство наведених штеточина. Уколико се региструје њихово присуство, препоручује се примена инсектицида Exirel (цијантранилипрол) у концентрацији 0,075-0,1% (каренца 7 дана).

У ловним клопкама са мирисним атрактантом, које су постављене у засадима бресака и нектарина, региструју се први улови азијске воћне мушице (Drosophila suzukii). На нашем региону појава и подизање популације ове штеточине, и у претходним годинама, јавља се док берба касностасног сортимента није завршена те и даље постоји могућност од настанка штета.

Произвођачима касностасних сорти бресака и нектарина се у овом моменту препоручује примена свих расположивих мера контроле како би се спречило подизање нивоа популације ове штеточине и смањио ризик од настанка штета:

·Постављање великог броја клопки за масовно изловљавање, првенствено на ободима засада

Неопходно је скратити интервал брања плодова

Редовно спровођење санитарних мера као што су одстрањивање заражених плодова, контрола гајбица и друге опреме, хигијена ивица парцела у којима могу бити присутни домаћини ове штеточине из спонтане флоре

 Хемијске мере контроле усмерене су на сузбијање одраслих јединки. Наведени инсектицид за сузбијање трипса и бресквиног смотавца деловаће и на азијску воћну мушицу. С обзиром да се напад дешава у периоду зрења, неопходно је водити рачуна о каренци примењеног инсектицида која износи 7 дана.

На северним обронцима Фрушке горе, где се налазе и највеће површине под засадима бресака и нектарина на нашем региону, у зависности од локалитета, пало је од 72 до 120 литара кише по квадрату у претходном периоду. Као последица ових падавина, у засадима је присутна влага која је уз повољне температуре услов за остварење инфекције од гљива проузроковача трулежи плодова (Monilinia spp.). Једна гљива из овог рода има карантински статус у Руској Федерацији где се извози воће са Фрушкогорске регије.

У циљу заштите плодова, произвођачима се препоручује примена неког од наведених фунгицида: Akord (тебуконазол) у количини 0,75 л/ха (каренца 7 дана) или Lira, Oligosan 25 EC (тебуконазол) у количини 0,5 л/ха (каренца 7 дана) или Embrelia 140 СЦ (изопиразам+дифеноконазол) у концентрацији 0,1% (каренца 7 дана) или Signum (боскалид+пираклостробин) у количини 0,562-0,75 кг/ха (каренца 7 дана).

Приликом спровођења хемијских мера заштите строго водити рачуна о каренци примењених препарата!

Извор: Прогнозно-извештајна служба заштите биља

Фото:Pixabay