Насловна РАЗНО Сто јела Србије (3)

Сто јела Србије (3)

527

Пролећна чорба

Богатство српске кухиње огледа се и у великом избору поврћа од којег се праве супе, чорбе, чушпајзи, салате… Укуси првих пролећних плодова садржани су у чорби од младог поврћа које даје богатство и блаженство укуса и пун доживљај витамина, минерала и сокова природе која се буди. Основни састојак је млади грашак, а уз њега су кромпирићи, шаргарепа, млади лук… Свака кашика је нови доживљај и окрепљење и тела и душе!

Припрема

Очишћени грашак се пропере, шаргарепа и кромпирићи исецкају на ситне коцкице, млади лук са перцима на танке кружиће, па се све убаци у шерпу у којој ће се кувати. Успе се 2 л хладне воде и дода со, по жељи бибер и суви биљни зачин да појача укус и обезбеди жућкасту боју. Кува се пола сата на умереној ватри да сви састојци омекшају и чорба добије компактност. Пред крај се дода мирођија по жељи и онда се скида с ватре. Ова чорба се кува без додатака теста и кнедли. У крајњем случају, уколико то гости или укућани желе, може да се заспе једна шака резанаца и флекица или гриз кнедли и да се то прокува пар минута и потом послужи.

Састојци (за 4 особе)

 200 г младог очишћеног грашка

 2 младе шаргарепе

 1 млади першун и паштрнак

 5-6 младих кромпирића

 мирођије по жељи

 1 струк младог лука с перајима

 со, бибер, биљни зачин – по укусу

 2 л воде

Филована паприка

„Најобојенија“ слика лета у тањиру је филована или пуњена свежа паприка, карактеристично и омиљено јело целе Србије. Све земље у региону својатају то јело због тога што се релативно лако припрема и што су доступне и прихватљиве све намирнице. У Србији се пуњена паприка прави на разне начине – мало „сувље“ на југу и „свежије“ на северу земље.

Припрема

Ситно исецкани црни лук пропржи се у шерпи док не буде мекан и стакласт, а затим му се дода ситно сецкан бели лук, со, бибер, биљни зачин и млевена црвена паприка. У ту масу се ставља млевено месо и наставља динстање. После десетак минута се скине с рингле, дода делимично прокуван пиринач и једно пресно јаје, па се све измеша.

Паприка бабура се очисти од семенки, добро опере и у сваку се ставља фил од претходно направљене смеше. Пуњене паприке се усправно стављају у шерпу, налије се неколико децилитара воде и наспе парадајз. Филоване паприке кувају се на лаганој ватри око 40 минута, а на крају се додаје запршка од алеве паприке, масти и брашна. Сервирају се топле.

Састојци (за 6 особа)

 1,5 кг свеже паприке бабуре

 1 кг млевеног свињског меса

 1 чајна шоља пиринча

 150 г исецканог црног лука

 2 чена белог лука

 1 јаје

 1 дцл куваног парадајза

 2 супене кашике брашна

 1 кафена кашика млевене слатке црвене паприке

 1 супена кашика масти или уља

 Со, бибер, биљни зачин – по укусу

Савијача од вишања

Једна од најпопуларнијих и најомиљенијих гибаница или пита савијача је она – од вишања. Некада је била искључиво сезонског карактера. Правила се крајем јуна и у јулу. Била је омиљена јер је у тим спарним данима давала свежину. Све је исто и данас, једино што може да се прави током целе године јер вишње могу да се узму из замрзивача или купе у смрзнутом стању. Слично је и с корама. Домаћице су их некада развлачиле на столу, па увијале с цепаним вишњама. Поступак је данас умногоме лакши, јер могу да се купе и готове коре.

Припрема

Јаја се улупају да се створи пена и у њих се додаје кристал шећер који се мути док се не отопи. У ту смесу се улије уље и јогурт, а на крају се дода гриз и све се измеша и остави да одстоји док се припреме коре и вишње. Укључити рерну на 200 степени Ц. У међувремену се уљем подмаже тепсија у којој ће се пећи. За једну гибаницу потребно је четири коре. На прву кору се дода 4 кашике премаза који се развуче преко целе коре, на њу се стави друга, па премаже, трећа и четврта. Преко трећине површине дода се 1/4 вишања и све увије у ролат и стави у тепсију. Поступак се понови четири пута, док се не добију четири гибанице. Затим се остатак премаза разлије и размаже по ролатима.

Тепсија се стави у загрејану рерну и на 200 степени Ц и пече 30 минута. Када буде печена, извади се и прекрије крпом да одмекне и да се охлади. Затим се исече у комаде, поспе шећером у праху и сервира.

Састојци

 500 г танких кора

 800 г вишања без коштица

 3 јаја

 2 дцл уља

 200 г кристал шећера

 4 дцл јогурта

 250 г гриза

 50 г шећера у праху

Мусака од тиквица

Мусака се убраја у јела Балкана и Блиског истока. Поред млевеног меса, основа овом популарном специјалитету је кромпир, плави патлиџан, а у новије време и – тиквице! Јело је погодно за летње месеце: није много калорично и лако је сварљиво. Поред меса, користи се сезонско поврће које може да се убере у башти и за кратко време употреби за припрему јела.

Припрема

Динста се исецкани црни лук и нарибана шаргарепа у тигању 10-так минута, дода се месо, со, бели лук, бибер и биљни зачин. Када је готов, фил се склони се с ватре, а у посебну посуду се умути прелив од јаја, киселе павлаке и млека.

Узму очишћене тиквице, исеку по дужини, благо посоле и поређају на дно тепсије или ватросталне посуде, подмазане уљем. На тиквице се стави половина фила и трећина прелива. На то иде нови ред тиквица. Затим се дода друга половина фила и трећина прелива. Одгоре се поређа још један ред тиквица, посоли и прелије трећим делом прелива. Припремљена мусака се стави у загрејану пећницу и пече 40 минута на 200 степени целзијуса. Мусака се извади, остави кратко да се прохлади и онда сервира у тањире. Послужује се топла, уз сезонску салату и киселу павлаку. По жељи, може да се једе уз домаћи џем од јагода или шљива.

Састојци

 ½ кг мешаног говеђег и свињског млевеног меса

 2 очишћене тиквице средње величине

 3 шаргарепе

 1 већи црни лук

 2 чена белог лука

 4 јаја

 2 дцл млека

 1,8 дцл киселе павлаке

 уље

 со, бибер, биљни зачин

– по укусу