Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ШУМАДИЈСКЕ ЈАГОДЕ: Бржи обрт и стабилније цене

ШУМАДИЈСКЕ ЈАГОДЕ: Бржи обрт и стабилније цене

255

Околина Тополе познати је воћарски регион по шљивама, јабукама, вишњама, трешњама и виноградима, али последњих година све више породица одлучује се на то да започне и производњу јагода. За сада су то мале парцеле, а да гаје јагоду усуђују се углавном домаћинства која већ имају више хектара традиционалног воћа, карактеристичног за овај крај. Разлог због кога као алтернативу саде бобичасто воће јесте то што род и новац стижу већ следеће године након садње, а цена јагоде је мање-више стабилна.

Текст и фото: Биљана Ненковић

Породица Васиљевић из села Горња Трнава код Тополе на 15 хектара имања гаји воће, чије плодове годинама извози на тржиште Европске уније. Углавном су то шљиве, јабуке, нектарине. Пре неколико година одлучили су да прошире асортиман воћа и засадили јагоде. Прве године с 15 ари убрали су око пет тона. Један део засада је на отвореном, а други под фолијом. Гајење јагода у овој вишечланој породици преузели су најмлађи чланови, брат и сестра, Ненад и Тања Васиљевић.

Више сорти за дужу бербу

– Прве јагоде засадили смо пре три године. Били смо изузетно задовољни првом бербом и пласманом. Одлучили смо да нашем асортиману воћа додамо јагоде, јер смо видели да је то уносан посао. Други разлог лежи у томе што се не чека дуго за наплату. Кад посадите јагоде, већ следеће године имате приход, што није случај с воћем које већ имамо. Користили смо државне и општинске субвенције за расад јагода и добили 50 одсто повраћаја од државе и 75 одсто општинских субвенција за фолију и конструкцију за пластенике – каже млади воћар Ненад Васиљевић.

Васиљевићи су за сада задовољни и продајом јагода. На парцели имају шест сорти, раних и касних, како би могли да беру и у мају, и у јуну.

– Посадили смо прво квики, па клери. Џоли је слатка и њу гајимо у пластенику, раније стиже и баш је крупна. Ту је и априка. Има укус шумске јагоде, а гарда подсећа на домаћу јагоду. Слатка је и укусна. Сибила стиже последња за брање.Највећа опасност су болести и треба обратити пажњу на инсекте. На отвореном засаду јавља се антракноза листова, затим се боримо с пламењачом и трулежи јагоде. У затвореном смо имали проблема с пепелницом – каже Тања Васиљевић.

Васиљевићи у Горњој Трнави шире производњу

На квалитет рода и принос овог воћа утичу нагле промене температуре, кишни периоди, мразеви, кажу Васиљевићи, али не одустају. Ненад и Тања планирају да прошире производњу јагода на бар још 30 ари. Задовољни су досадашњим родом и приносом, који је по једном живићу од 600 до 800 грама.

Треба много радне снаге за јагоду, и воћари у Тополи је избегавају с разлогом. Ово је по традицији воћарски крај, па се радови око јагоде подударају с, рецимо, пословима око нектарине. Када је време за проређивање нектарине, почиње и берба јагода и тешко је да се ускладе све обавезе.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us