Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Sve popularniji cukini

Sve popularniji cukini

361
Фото: Pixabay

Cukini tikvica (Cucurbita pepo var. cylindrica) je podvrsta zelene tikvice i sve je više tražena u našoj kuhinji. Ima cilindrični oblik sa glatkom zelenom kožom. Meso je sočno, blagog ukusa i nežne teksture. Ova sorta tikvice ima nežniju kožu i manje semenki u poređenju sa drugim sortama tikvica.

Cukini tikvice su srednje zahtevne za hranjivim materijama. Pre sadnje možete uneti kompost ili neko univerzalno đubrivo, kako biste poboljšali plodnost zemljišta. U toku rasta, možete prihranjivati biljke đubrivom sa balansiranim odnosom NPK (azot, fosfor, kalijum) ili đubrivom specijalno formulisanom za tikvice.

Najbolje uspevaju u toplim klimama sa puno sunčeve svetlosti. Preferiraju dobro drenirana zemljišta koja su bogata organskom materijom.

Idealan pH zemljišta za uzgoj cukinija je blago kiselo do neutralno zemljište (pH 6-7).

Cukini je potrebno redovno zalivati, pogotovo tokom sušnih perioda. Održavanje konstantne vlage u zemljištu je važno kako bi se osigurao dobar rast plodova. Zalivanje treba obavljati na korenu biljke, a izbegavajte prskanje lišća kako biste smanjili rizik od pojave gljivičnih oboljenja.

Cukini tikvice se beru dok su još mlade i male veličine, dok su još nekoliko centimetara duge. Mladi plodovi imaju najbolji ukus i teksturu. Mlade cukini tikvice čuvaju se u frižideru na temperaturi oko 10°C. Nisu dugotrajne pa ih je najbolje potrošiti u roku od nekoliko dana od berbe.

U Srbiji, cukini obično dobro uspeva u različitim krajevima zemlje, s obzirom na to da preferiraju toplu klimu s puno sunčeve svetlosti. Međutim, najbolji rezultati obično se postižu u regionima sa blagom klimom i dužim periodima toplih leta. U tim regionima, cukini tikvice mogu imati duži vegetacioni period i više sunčanih sati, što doprinosi boljem razvoju biljaka i većem prinosu.

Prinos cukinija može varirati u zavisnosti od različitih faktora, uključujući agrotehničke mere, kvalitet zemljišta, klimatske uslove i sorte. Prosečni prinosi mogu biti različiti u zavisnosti od načina gajenja (u plastenicima ili na otvorenom polju), ali se obično kreću u rasponu od nekoliko desetina kilograma do nekoliko stotina kilograma po hektaru.

Cukini se može gajiti kako na otvorenom polju, tako i u plastenicima. Na otvorenom polju, tikvice obično dobro rastu tokom leta kada su temperature tople, dok se u plastenicima može produžiti sezona gajenja i postići veći prinos tokom cele godine. Plastenici omogućavaju kontrolu nad uslovima okoline, kao što su temperatura i vlažnost, što može poboljšati rast i prinos biljaka.

Cukini je sjajno povrće i može se koristiti u raznim jelima. Može se pržiti, grilovati, kuvati, koristiti u supama, varivima, punjeni, dodavati u salate i pite.

Takođe se može koristiti za pripremu umaka i namaza, poput pirea od cukinija.

Cukini tikvice su popularne i vrlo cenjene zbog blagog ukusa i jednostavnosti u pripremi. Osim što su ukusne, bogate su hranjivim materijama i vrlo zdrave za ishranu.