Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Све популарнији цукини

Све популарнији цукини

376
Фото: Pixabay

Цукини тиквица (Cucurbita pepo var. cylindrica) је подврста зелене тиквице и све је више тражена у нашој кухињи. Има цилиндрични облик са глатком зеленом кожом. Месо је сочно, благог укуса и нежне текстуре. Ова сорта тиквице има нежнију кожу и мање семенки у поређењу са другим сортама тиквица.

Цукини тиквице су средње захтевне за храњивим материјама. Пре садње можете унети компост или неко универзално ђубриво, како бисте побољшали плодност земљишта. У току раста, можете прихрањивати биљке ђубривом са балансираним односом НПК (азот, фосфор, калијум) или ђубривом специјално формулисаном за тиквице.

Најбоље успевају у топлим климама са пуно сунчеве светлости. Преферирају добро дренирана земљишта која су богата органском материјом.

Идеалан пХ земљишта за узгој цукинија је благо кисело до неутрално земљиште (пХ 6-7).

Цукини је потребно редовно заливати, поготово током сушних периода. Одржавање константне влаге у земљишту је важно како би се осигурао добар раст плодова. Заливање треба обављати на корену биљке, а избегавајте прскање лишћа како бисте смањили ризик од појаве гљивичних обољења.

Цукини тиквице се беру док су још младе и мале величине, док су још неколико центиметара дуге. Млади плодови имају најбољи укус и текстуру. Младе цукини тиквице чувају се у фрижидеру на температури око 10°Ц. Нису дуготрајне па их је најбоље потрошити у року од неколико дана од бербе.

У Србији, цукини обично добро успева у различитим крајевима земље, с обзиром на то да преферирају топлу климу с пуно сунчеве светлости. Међутим, најбољи резултати обично се постижу у регионима са благом климом и дужим периодима топлих лета. У тим регионима, цукини тиквице могу имати дужи вегетациони период и више сунчаних сати, што доприноси бољем развоју биљака и већем приносу.

Принос цукинија може варирати у зависности од различитих фактора, укључујући агротехничке мере, квалитет земљишта, климатске услове и сорте. Просечни приноси могу бити различити у зависности од начина гајења (у пластеницима или на отвореном пољу), али се обично крећу у распону од неколико десетина килограма до неколико стотина килограма по хектару.

Цукини се може гајити како на отвореном пољу, тако и у пластеницима. На отвореном пољу, тиквице обично добро расту током лета када су температуре топле, док се у пластеницима може продужити сезона гајења и постићи већи принос током целе године. Пластеници омогућавају контролу над условима околине, као што су температура и влажност, што може побољшати раст и принос биљака.

Цукини је сјајно поврће и може се користити у разним јелима. Може се пржити, гриловати, кувати, користити у супама, варивима, пуњени, додавати у салате и пите.

Такође се може користити за припрему умака и намаза, попут пиреа од цукинија.

Цукини тиквице су популарне и врло цењене због благог укуса и једноставности у припреми. Осим што су укусне, богате су храњивим материјама и врло здраве за исхрану.