Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ  Све сорте паприкe

 Све сорте паприкe

930

Баштенске сорте­ (за ајвар, кисељење итд.)

НС ПРВА

Слатка сорта паприке. Плодови су у типу полубабуре, висећег положаја на биљци. У технолошкој зрелости плод је светложуте боје, а у физиолошкој интензивно црвене боје. Просечна маса плода је око 150 г, а поједини плодови могу достићи масу до 250 г. Плодови су дебелог перикарпа, на уздужном пресеку срцоликог облика, а на попречном пресеку кружног. Препоручује се за гајење у заштићеном простору, а и на отвореном пољу. Плодови нове сорте паприке НС Прва могу се конзумирати у свежем стању у свим фазама зрелости и одликују се добром способношћу чувања након брања.

АНИТА

Средње рана сорта у типу бабуре. Плод је масе 100-150 г, дебљине перикарпа до 8 мм. Боја плода у технолошкој зрелости је светложута, а у физиолошкој црвена. Плодове доноси равномерно и они су уједначени по бербама. Високог је приноса. Одлична је за употребу у свежем стању и прераду. Има висок садржај витамина Ц.

АТИНА

Средње касна сорта, чији је плод у типу бабуре, масе 120-160 г, дебљине перикарпа до 7 мм. Крупноћа плода је уједначена у свим бербама. Боја плода у технолошкој зрелости је светложута, а у физиолошкој црвена. Има леп укус и изглед. Намењена је потрошњи у свежем стању и преради.

Фефероне и љуте паприке сорте

НС ЉУТИЦА

Средње касна сорта, у типу фефероне, али с крупнијим плодовима. У технолошкој зрелости плод је зеленкастобеле боје, а у физиолошкој црвене боје. Плодови су лепог изгледа, правилно издуженог облика и висећег положаја. Дужина плода је 11 до 13 цм, маса плода 15 до 20 г и интензивно љутог је укуса. Биљке обилно замећу и плодоносе. Може се гајити на отвореном пољу и у заштићеном простору. Плодови НС Љутице се могу користити у свежем стању, печени, а посебно се препоручују за индустријску прераду укисељени.

ФЕФЕРОНА ЦРВЕНА

Рана сорта, с плодом у типу фефероне. У технолошкој зрелости плод је тамнозелен, а у физиолошкој зрелости црвене боје. Плод је танак, гладак или мало наборан при основи. Садржи алкалоид капсаицин и умерене је љутине. Погодна је за потрошњу у свежем стању и за индустријску прераду.

ФЕФЕРОНА ЖУТА

Рана сорта, с плодом у типу фефероне. У технолошкој зрелости плод је зелен, а у физиолошкој интензивно жуте боје. Плод је танак и гладак. Дужина плода око 6 до 7 цм, садржи алкалоид капсаицин, интензивно љутог је укуса. Погодна је за потрошњу у свежем стању и за индустријску прераду.

НС ВАТРЕНА

Рана сорта, у типу фефероне. У технолошкој зрелости плод је зелене, а у физиолошкој интензивно наранџасте боје. Плод је глатке површине. Дужина плода је око 6 до 8 цм, интензивно љутог је укуса. Погодна је за потрошњу у свежем стању и за индустријску прераду.

ПЛАМЕНА

Рана сорта, плод је у типу шипке, благо љутог укуса. Дужина плода је око 15 цм, ширина око 2,5 цм и масе око 40 г. Боја плода у технолошкој зрелости је жуто до светлозелена, а у физиолошкој интензивно црвена. Погодна је за рану производњу на отвореном пољу, а током зиме и пролећа у заштићеном простору. Може се користити свежа, као и за кисељење.

СОМБОРКА

Средње рана, благо љута полубабура. Плод је с једним врхом, тежине 60 до 90 г, светложуте боје у технолошкој, а интензивно црвене у биолошкој зрелости. Због благо љутог укуса има разноврсну употребу.

Неке од паприка за прераду и конзумацију у свежем стању

КУРТОВСКА КАПИЈА

Касна сорта у типу капије. Плодови су дужине 12 до 16 цм и дебљине перикарпа 3 до 4 мм. У технолошкој зрелости плод је тамнозелене, а у физиолошкој интензивно црвене боје. Користи се у свежем стању и за прераду. У домаћинству веома је погодна за печење и замрзавање.

МАТИЦА

Средње касна сорта. Плод је купастог облика с једним врхом, подсећа на домаћу сорту Сомборку, али је слатка паприка. Маса плода је 70 до 100 г и дебљине перикарпа 5 до 6 мм. У технолошкој зрелости плод је светлозелене до жуте боје, а у физиолошкој интензивно црвене боје. Код печене паприке лако се одваја покожица од меса плода и зато је омиљена код домаћица.

НОВОСАЂАНКА

Средње рана сорта, у типу парадајз паприке. Плод је готово округао, масе 80 до 120 г, дебљине перикарпа и до 10 мм. Боја плода у технолошкој зрелости је светложута, а у физиолошкој интензивно црвена. Има леп изглед и добар укус. Погодна је за прераду, кисељењем.

ШОРОКШАРИ

Средње касна сорта. Плод је у типу бабуре, масе 90 до 130 г, а перикарп је дебљине 5 до 6 мм. У технолошкој зрелости плодови су светложуте боје, а у физиолошкој црвене боје. Користи се за потрошњу у свежем стању и за прераду.

УНА

Средње рана сорта, с плодом у типу капије. Дужина плода је 14 до 18 цм, ширина око 4 цм, маса од 80 до 120 г, а дебљина перикарпа око 5 мм. Плод је жутозелене у технолошкој, а интензивно црвене боје у физиолошкој зрелости. Плод је погодан за потрошњу у свежем стању, као и за кисељење, печење, замрзавање и за друге облике индустријске прераде. Остварује висок и стабилан принос уз повећан садржај суве материје.

АМФОРА

Амфора је средње рана сорта. Паприке су тип капије, пљоснате су и велике, а врх им је благо закривљен. Дужина плодова је до 15 цм, а ширина око 5 цм. Месо Амфоре је дебело око 5 мм. Тежина паприка је 100 г у просеку, иако има примерака који могу достићи 200 г. У физиолошкој зрелости плодови ове паприке су црвене боје. Паприка Амфора узгаја се директном сетвом или из расада, може на отвореном пољу, а може и у пластенику. Амфора је изузетна за печење, а нарочито за ајвар. Крупни и лепи плодови могу се јести свежи као салата. Исто тако може се успешно киселити.

ДУКАТ

Дукат паприка је специфична стара сорта, добро позиционирана на тржишту, заправо једна од водећих сорти код нас. То је и једна од најбољих сорти за јело у свежем стању. Месо је танко, црвено када је потпуно зрело, затим чврсто и хрскаво. Идеална је за салату, а може се користити и за туршију, ајвар или пржење. Захвална је за узгој, а веома је родна сорта. Код Дукат паприке принос по једној биљци је 2 кг. Погодна је за узгој у пластенику, као и на отвореном. Може се брати од технолошке до физиолошке зрелости, сукцесивно и ако се тако бере, приноси могу ићи чак до 65 т/ха.

ДЕЛФИНА

Делфина се убраја у квалитетне сорте рога паприке. У технолошкој зрелости плодови су светлозелени, а у физиолошкој зрелости су црвени. Плодови Делфина паприка могу порасти до 20 цм дужине. У пластеничкој производњи месо Делфина паприка може бити дебљине 1 цм, а на отвореном нешто мање. Спада у меснате и крупне сорте, а и родна је сорта у питању. Код паприка Делфина принос иде до чак 50 т/ха.

БЕЛО УВО

Бело уво паприка одликује се крупним плодовима светлије боје. Боја је заправо зеленкаста. Ова паприка није адекватна за прераду, већ се користи у свежем стању, значи, салатна је паприка. Све је више тражена сорта. Принос јој је до 2 кг по стабљици. Сорта је бујна и има јаку стабљику која може да понесе парике тежине до 300 г. Сорта Бело уво је прилично отпорна и исплати се узгајати је.

МОРАВСКА КАПИЈА

Моравска капија је ајваруша, односно, идеална сорта паприка за ајвар. Ова сорта има висок проценат суве материје, а по томе је надмашила сорте као што су Куртовска капија, Љубов длан и Слоново уво. Зато се препоручује као најбоља паприка за ајвар. Паприка Моравска капија је веома родна. Достиже принос 50 т/ха. Плодови су атрактивни, крупни и у физиолошкој зрелости црвени. Тешки су до 180 г. Дужина плода је до 18 цм, а ширина до 9 цм. Од ницања до зрелости потребно је 145 дана.

КАМЕЛЕОН ПАПРИКА

Такође хибридна сорта, која сазрева веома рано. Паприка је издуженог облика и поприлично слатког укуса. Камелеон спада у нове хибриде, али се квалитетима већ издигао на једно од водећих места код нас. Његове биљке су доста снажне, са снажним гранама које се гранају јако бујно. Плод је тежак око 120 г, а дугачак око 15 цм. Када ова сорта достигне зрелост, њена боја је црвена. Веома је отпорна врста роге и увек ће нас обрадовати добрим приносом.

АМИ ПАПРИКА

Ами је шпицаста бабура, коју називају и некрунисаном краљицом своје врсте. У почетку сазревања она је светле боје, а након што достигне потпуну зрелост, постаје јарко црвена. Ово је врста која је веома здрава, захваљујући отпорности на разне болести. Исто тако добра је у борби с ледом и мразом. Поред хладних зима и мразева Ами ће нас обрадовати добрим приносом. Није захтевна, лака је за одржавање, једино што јој морамо обезбедити доста воде.

СЛОНОВО УВО

Веома слатка паприка, од које се прави ненадмашни ајвар. Плодови су јој веома крупни и могу се похвалити меснатошћу. Они су јако тешки, па зато и висе на биљци. Зелена боја њеног плода, прелази у црвену у време њеног пуног сазревања. Уколико измеримо један плод Слоновог ува, видећемо да је тежак између 150 и 250 г, што је веома завидна грамажа. Не треба да се бринемо због разних болести које је могу напасти, јер је веома отпорна и сама ће се изборити с тим. Редовно ће нам пружити заиста сјајне приносе од 60 тона по хектару земљишта.

АМАНДА ПАПРИКА

Ово је сорта која се убраја у полубабуре, чији је врх зашиљен. Њени плодови су поприлично тешки и висе на стабљици, која је веома издржљива. Док сасвим не сазру, оне су беле боје, а касније попримају црвену боју. Одлично се показала у свежој примени у човековој исхрани. Време сазревања је доста рано. За Аманда сорту верује се да се паприка будућности, много се наде полаже у ову сорту. Уколико јој обезбедимо повољније услове, даје веома високе приносе, који буду око 50 тона по хектару.

ПИНЧИР Ф1

Хибрид паприке који се убраја у холандске сорте. Одликује се доста раним сазревањем и јако љутим плодовима. Најидеалнији услови за његов узгој су зими у затвореним просторима. Плодови ове сорте су жуте боје и можемо их имати у неограниченим количинама. Величина плода Пинчира варира од 25 до 30 цм. Принос је загарантовано добар.

ВЕЗАНКА

Сорта паприке, такође веома љутог укуса. Води се као македонска сорта, али стручњаци тврде да је то стара српска врста паприке. Било како било, ово је јако квалитетна биљка, која је назив добила по томе што јој је кора као извезена по површини. Не узгаја се много, није хибридна врста и најчешће се користи како би од ње правили венац, с плодовима дужине око 20 цм. Само је њен површински слој испуцан, испод тога крије се лепа, јарко црвена боја.

РОМАНА

Ово је домаћа сорта, коју карактерише веома висок расти њени танки висећи плодови. Она је прво жутозелене боје, а касније у својој зрелости постаје црвена. Припада јако раној сорти и веома се добро показала у гајењу и на отвореном и у пластеницима. Романа је јако снажна биљка и веома отпорна на рразне болести и штеточине.

– сортимент зачинске паприке Хоргошка слатка-2 (ХС-2), Хоргошка слатка-3 (ХСХ-3), Одвајајућа слатка-1, Пешчани гром, Тиса, Гороглед.

ХС-2 и ХСХ-3 су домаће сорте, признате 1973. године, слатког укуса, без капсаицина. Одликују се високим квалитетом плодова због високог садржаја бојених материја.

Анатомија плода зачинске паприке

Избор сорте

Правилан избор сорти треба прилагодити подручју у којем се гаји, како би се добио што бољи квалитет, већи принос и што дужи период прераде. Од сорти које се код нас користе за производњу млевене зачинске паприке најзаступљеније су:

  • Хоргошка слатка,
  • Новосадска капија,
  • Гороглед,
  • Тиса.

Постоје два основна начина производње зачинске паприке, која се назива и индустријска – из расада и директном сетвом. Директна сетва се користи по Војводини, где постоје три фабрике за млевење зачинске паприке: „Витаминка“ у Хоргошу, „Алева“ Нови Кнежевац и „Арома“ Футог. Користе се сорте, селекционсане за ту намену. Плодови су им ситни, с танким месом и високим садржајем сувих материја. Као млади имају зелену, а као зрели тамноцрвену боју. Основно својство ових сорти је богатство црвеном бојеном материјом капсантин.

Што је боја младих плодова паприке тамније зелена, то је садржај капсантина у ботанички зрелим плодовима већи. Таква је, на пример, сорта Хоргошка слатка, која има неколико варијација означених као ХС-1,  ХС-2…

Р.Д.Ј.