Насловна ВЕСТИ2 Svi misle da znaju tajnu riblje čorbe

Svi misle da znaju tajnu riblje čorbe

386

Tropska vrelina nije sprečila ljubitelje riblje čorbe da vatru ispod kotlića zapale na obali Tise u Novom Kneževcu, u okviru manifestacije “Leto na Tisi”, koja se održava pod pokroviteljstvom lokalne samouprave.

Na okupu je bilo četrdesetak takmičarskih kotlića, a u ime organizatora takmičenja i pokrovitelja “Leta na Tisi” koje će potrajati do kraja avgusta, Dejan Mijatov ne skriva zadovoljstvo zbog dobre atmosfere…

Najukusniju pobedničku čorbu ovog puta je začinio Vladimir Lovrić iz Apatina, a odmah do njega su bili Dušan Lukin iz Kikinde i Mile Stefanovski iz Novog Kneževca.

– Svi mi dolazimo da se dokazujemo i pobedimo, jer svako od nas misli da kuva najbolju čorbu. Naravno da sam se nadao pobedi, bez obzira što uvek na takmičenjima ima dobrih kuvara i većinom se znamo i dobri smo prijatelji. Presudan je pravilan odnos začina, ribe i vode koji treba uskladiti, bez preterivanja u bilo čemu – kaže pobednik Vladimir Lovrić.

Predsednik ocenjivačkog žirija ugostitelj Miloš Petromarkov iz Bačke Topole veli da je teško proceniti da li se bolja riblja čorba kuva kraj Tise ili Dunava.

– Negde kuvaju ređu čorbu, negde riblji paprikaš, ali mogu reći da se ovde na Tisi kuvaju jedne od boljih čorbi koje sam do sada probao i ocenjivao – utisak je Petromarkova. – Prvo se gleda kakav utisak vizuelno ostavlja čorba, gleda se opšti izgled jer čorba mora da ima određenu gustinu i boju. U uzorku čorbe riblja potkovica mora biti cela, ne sme da se raspadne, mada mnogi to zanemaruju, pa je yaba ako su ukus i boja dobri ako potkovica nije cela. Važan je i ukus, pa često odlučuju nijanse.

Mile Stefanovski iz Novog Kneževac, kaže da se riblja čorba u kotliću obično kuva sa prijateljima i komšijama iz mesta i gostima Nikolom Savićem iz Novog Sada i Jankom Pinćerom iz Begeča.

– Dobro je da smo ponovo počeli da se susrećemo na kulinarskim feštama. Jedni od drugih učimo kako da skuvamo što ukusniju riblju čorbu. Svi smo tu ne zbog samog takmičenja nego što nam se sviđa ambijent na Tisi i prija nam druženje, a svakako svi misle da kuvaju dobru ili najbolju čorbu. Ove godine gosti iz Apatina su osvojili prvo mesto, svaka čast, momci znaju da kuvaju – objašnjava Stefanovski.

Ekipa Zorana Teče Jovanića iz Novog Kneževca, druženje kraj Tise počinje roštiljanjem.

– Ne možemo mi dočekati da se skuva čorba, moramo nešto jesti. Društvo je na nivou, a pivo hladimo u buretu. Naš recept za čorbu je jednostavan. U kotlić ide riba, pola glavice crnog luka, vode i malo začina. Drugo ništa ne stavljamo. Mi smo skromni, jedina nam je mana što možemo mnogo da pojedemo i popijemo – kroz smeh priznaje Jovanić.

I za ekipu Nezavisnog sindikata policije iz Kikinde, kojoj je čorbu zapržavao Miodrag Grujić, najvažnije je druženje.

– Ima nas svih specijalnosti od policajaca do vatrogasaca i onih iz civilne zaštite, pa uspevamo sve da držimo pod kontrolom. Na druženjima sam i savladao recept za kuvanje riblje čorbe. Samo friška riba, voda i začina po našoj meri, a dok čekamo da se skuva čorba, meni smo pojačali čvarcima – kaže Grujić.

Kikinđanin Dušan Lukin je već provereni majstor specijaliteta u kotlićima, a posebno mu leži obala Tise u Novom Kneževca gde je od desetak učešća na takmičenjima pet puta pobeđivao a ove sezone drugi put zauzeo drugo mesto. Lukin otkriva da je recept učio u Bačkoj…    

– Za pobedu je važno da imaš svežu ribu, kao što smo ovog puta dobili, dobru začinsku papriku jer bez nje nema ukusne čorbe, a vatra ispod kotlića mora da bude jaka prvih 20 do 25 minuta, da bi se sadržaj dobro ukuvao i imao kompaktnost. Nema tu mnogo začina, jer previše začina samo može da pokvari čorbu. Od ribe osnova je šaran, negde oko 70 posto, a tu su i druge vrste ribe kao začini koji daju ukus čorbi: malo mrene, štuke, soma i bandara, pa i jedno parčence tolstolobika.  Mada, nikada ne možeš skuvati istu čorbu – uverava Lukin.

Janko Pinćer iz Begeča već 37 godina radi sa ribom, pa je prirodno da dobro spravlja riblje specijalitete.

– Užitak je vreme provoditi kraj reke i najvažnije nam druženje, a riblji specijaliteti idu i uz Tisu i kraj Dunava. Moj recept za riblju čorbu je jednostavan – od ribe mora biti 70 posto šarana i 30 posto ostale ribe. Moramo imati ribu sa dna reke i ribe sa površine reke kao što je štuka grabljivica i deverika, koje čorbi daju specifičan miris, a šaran je neka sredina koji dominira u svakoj ribljoj čorbi. Znači, mora se znati da na kilogram ribe ide litra i po vode, pa je najbolje za manje društvo kada se u kotliću na tri kilograma ribe doda četiri i po litre vode. Na kilogram ribe ide jedna kašika soka paradajza, 100 grama luka i kašika crvene slatke aleve paprike, a po želji može se začiniti i ljutom paprikom. Kada se takmičimo sve zavisi gde se nalazimo. Kako se krećemo niz Dunav od Apatina do Smedereva i ovde na Tisi, svugde se malo drugačije kuva. Od Apatina do Bačke Palanke se kuva riblji paprikaš, odatle do Beške nešto između čorbe i paprikaša, a od Beške pa nizvodno prema Smederevu i niže su čorbe gde je odnos vode i ribe dva prema jedan – ispričao je Janko Pinćer.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pixabay