Насловна РАЗНО TEŠKO JE ZAMISLITI KRAVU BEZ PARA OŠTRIH ROGOVA NA GLAVI

TEŠKO JE ZAMISLITI KRAVU BEZ PARA OŠTRIH ROGOVA NA GLAVI

358

Teško da postoji životinjski organ o kome se toliko raspravlja kao o kravljem rogu. To je istovremeno i zanimljivo  i uznemirujuće. Mnoge krave nemaju rogove jer su im uklonjeni još dok su bile telad ili kasnije  kada su im rogovi već izrasli. O ulozi  kravljih rogova postoje različita gledišta i stavovi. Primarna uloga rogova bila je odbrana od predatora. Rogovi omogućavaju govedima da dostignu veličinu iznad veličine njihovog tela. Rogate životinje istog uzrasta su, skoro uvek, na lestvici više od onih koje su bez rogova. Starije životinje su obično više od mlađih. Svaka životinja je veoma svesna veličine i oblika svojih rogova i gde se oni završavaju. Ovo joj, takođe, daje osećaj svog mesta u stadu.

Ko god provede vreme gledajući krave na ispaši, uskoro će postati svestan individualnog odnosa između dve krave – prijateljski, ali i poštovanje hijerarhije. U svakom stadu postoji hijerarhija koju priznaje svaki njegov član. Međutim, njihova pozicija u njemu stalno se mora potvrđivati. Hijerarhija se pokazuje dominantnim ponašanjem životinja na višem nivou i izbegavajućem ponašanju onih na nižem nivou, ali i u borbama koje se vode između njih.

Kada dođe do borbe između životinja, rogovi se koriste za zadržavanje ili odbijanje napada. Koriste ih da im se glave drže zajedno, da spreče da skliznu i da omoguće da se održi odmeravanje snage. Rogovi tada nemaju funkciju „oružja“.  Mladi mužjaci posebno vole da se rogovi u igri spoje zajedno – drže se i trljaju čelo o čelo ili pomeraju svoje još male rogove jedan o drugi. Odrasle životinje uživaju i u prijateljskom, razigranom „zaključavanju“ „ rogova ili međusobnom češanju, koristeći ih za češanje po leđima  ili da vrhom  roga druge krave izgrebu i očiste svoje oči.

Problemi se veoma retko javljaju među rogatom stokom na paši. Ipak u uslovima slobodnog držanja, borbe i tuče mogu biti prilično česte, posebno na malom  prostoru. To dovodi do stresa i većeg rizika od povreda. Ozbiljne povrede prouzrokovane rogovima mogu se desiti na samim rogovima, ali i na drugim delovima tela, posebno na vimenu i vagini. Međutim, čak i u skučenim uslovima moguće je imati mirno stado rogatih  krava.

 Pošto su sve životinje koje imaju rogove preživari, samo možemo pretpostaviti da postoji veza između njihovih visoko razvijenih organa za varenje i njihovih rogova. Međutim, o ovome i o  stavovima da  rogovi pomažu u regulaciji telesne temperature i u procesima  disanja  dostupno je  vrlo malo istraživanja.

Oblik, veličina, pravac pružanja (položaj) i boja rogova kod goveda je rasna karakteristika i povezana je sa poreklom tj. tipom goveda. Postoje i genetski bezrožna (šuta) goveda (npr. angus rasa). Rogovi neprestano rastu tokom čitavog života, ali intenzitet njihovog porasta se može menjati u zavisnosti od uslova ishrane, opterećenosti organizma (bremenitost), starosti životinje (sporije rastu kod starijih) itd. Rogovi mogu poslužiti i za procenu starosti ukoliko ne postoje podaci matične evidencije. Mogu varirati u obliku i veličini u zavisnosti od rase i pola.

Rogovi predstavljaju proizvode spoljašnjeg sloja kože. Sastoje se iz rožine i krzna, a kod domaćih preživara koji su šupljorogi, u njima se nalazi i koštani deo roga koga čini izdanak čeone kosti čija šupljina je nastavak čeonog sinusa. Rožina roga nastaje od pokožice i neprekidno se stvara tokom života.

Tek rođeno tele, nema rogove, već  na glavi postoji mala mrlja, jako pigmentovane kože bez dlake koja je nešto deblja i ima određeni sjaj.  Tu će se tokom daljeg rasta  razviti rogovi.

Koštani izdanak  počinje da se formira tokom prva dva meseca života.

Kod  teleta starog nekoliko nedelja rog  je visine oko jedan centimetar, može se držati između dva prsta i malo pomerati napred-nazad po kosti lobanje. To je struktura povezana s kožom, a ne sa lobanjom. Kako tele raste, izraštaj roga se pričvršćuje za lobanju. Kasnije, kosti čela urastaju  u te male rožnate ovojnice, pa koštani izdanak postaje  produžetak lobanje.  

 U starosti od 7-8 meseci šupljina  koštanog izdanka roga je u   direktnoj vezi sa prednjim sinusima lobanje.

Sa 12 meseci starosti, sinusne šupljine su direktno ili indirektno povezane sa nosnom šupljinom i prekrivene su istom sluzokožom. Sa svakim udahom vazduh struji kroz njih . Pošto je dah krave uvek pomešan sa gasovima koji izlaze iz buraga ( krava podrigne jednom ili dva puta svakog minuta) miris buraga dopire pravo u šupljine roga. Ovaj miris se može osetiti kada se amputira rog ili ako krava zadobije otvorenu ranu na  rogu.

Paranazalni sinusi dopiru pravo u rog

Šuplja kost roga roga je jedina kost koja neprestano raste tokom života krave i naravno rog raste sa njom.

Kravlji rog  ima tri osnovna dela:  

vrh- c;  telo – središnji deo-b;  baza ili  koren roga-a; Oko baze je koža prekrivena dlakama-d.

Krvni sudovi, kapilari i  nervi, smešteni su u donja dva dela kravljeg roga, a vrh je keratinski epiderm. Vrh se može ukloniti, a da kod krave ne prouzrokuje bol ili krvarenje.

Sa spoljašnje strane rog je grublje površine i obeležen je prilično pravilnim prstenovima. Nepravilna površina roga je povezana, između ostalog, sa brojem trudnoća koje je životinja imala.  Broj prstenova pokazuje koliko je krava rodila teladi. Na formiranje prstenova mogu uticati i godišnja doba ili vrsta stočne hrane.

Obezrožavanje

Obezrožavanje je postupak uklanjanja rogova.

Ovaj postupak, ima određene prednosti jer je obezroženim govedima potrebno manje hranidbenog prostora, manje su opasna za odgajivanje i transport, kao i prema odgajivaču,  a manji je i rizik od posledica agresivnog ponašanja uslovljenih hijerarhojom u stadu (povrede vimena, slabina, oka itd). Obezrožavanjem se  sprečavaju  ozlede baze i tela roga, koje mogu imati za posledicu bolna stanja i moguće pojave infekcije.

Kod sprovođenja obezrožavanja važno je sprečiti lančanu reakciju bol – stres – distres  čija aktivacija ugrožava fizičko stanje i ponašanje životinje.

Ukoliko se radi bez anestezije obezrožavanje starijih goveda je bolan postupak, a može da ima za posledicu infekciju sinusa  koji se prilikom odvajanja koštanog izdanka  od čeone kosti otvaraju.   Zbog toga je najbolje, a danas je u mnogim zemljama preporuka, a negde čak i zakonska regulativa da se obezrožavanje sprovodi u  toku prve četiri nedelje života. U tom uzrastu životinje trpe manje stresa, sa njima se lakše rukuje, a metode za uklanjanje rogova izazivaju vrlo malo ili nimalo krvarenja. Obezrožavanje treba da se obavlja u suvim i hladnijim danima, kako bi se smanjio rizik od infekcija. Takođe, poželjno je da se uklanjanje rogova obavlja u kasnim popodnevnim časovima, kada je smanjena aktivnost muva.

Postoji više metoda uklanjanja rogova:

1.  Hemijsko obezrožavanje – Primenjuje se u uzrastu od  prve do četvrte nedelje starosti, tako što se  mesta pojavljivanja rogova premažu korozivnim  sredstvima.  Pre premazivanja treba ošišati dlaku u okolini osnove rogova, a kožu namazati vazelinom ili nekom drugom kremom. Međutim mora se biti oprezan i voditi računa da sredstvo ne ošteti kožu ili oči teleta. Otprilike za nedelju dana stvoriće se krasta koja će posle par nedelja otpasti.

2. Spaljivanje ili termokauterizacija – Ova metoda se može primenjivati u uzrastu 3 – 6 nedelja uz korišćenje lokalne anestezije . Pre početka spaljivanja  ošiša se dlaka , a zatim se usijani termokauter pritisne na  osnovu roga i drži nekoliko sekundi dok mesto ne dobije žutosmeđu boju.

3.  Kod teladi sa formiranim rogovima i starijih goveda primenjuje se operativna metoda (amputacija). Pre amputacije obrije se koža oko rogova, aplikuje lokalna anestezija, a zatim obrijano mesto dezinfikuje. Koža oko rogova se obreže, a rog u bazi odseče instrumentom za sečenje rogova. Pošto se zaustavi krvarenje, rana se pospe praškom za rane. Proces zarastanja  traje 4-8 nedelja i u tom periodu čeoni sinus se zatvori i formira se kost.

Piše: Irena Đenić-Janić

Fotografije: https://www.dpi.nsw.gov.au/animals-and-livestock/beef-cattle/husbandry/general-management/dehorning-cattle

https://www.demeter-usa.org/downloads/why-cows-have-horns.pdf