Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Како успешно неговати травњак

Како успешно неговати травњак

664
Фото: Shutterstock

Најбитнија ставка у одржавању и нези травњака јесте редовно кошење. Травњак косимо у зависности од врсте траве и годишњег доба. Кућни је добро косити два, три до четири пута месечно од пролећа до јесени, зависно од временских услова и раста траве. Украсни травњаци косе се и два пута недељно. Најбоље је косити га када трава достигне висину од 8 до 12 центиметара, тако да нећете погрешити уколико травњак косите једанпут недељно. Честим кошењем трава ствара чвршћу и отпорнију стабљику и подстиче јачање бусена и стварање травнатог тепиха. Покошену траву није добро оставити на травњаку, осим у мањим количинама пре летњих суша јер се на тај начин може додатно побољшати влажност земљишта. Број кошења у месецу зависи од климатских услова и годишњег доба. Са почетком пролећа, прво ткзв. пролећно кошење обавља се на најнижу висину, да би се просушио и проветрио травњак после снега и киша. Оптималан број кошења је два до три пута месечно. Касније се број кошења повећава на три до четири пута у месецу, да би се број кориговао средином јесени на два до три пута месечно и у октобру-новембру једном месечно. У случају суше не препоручује се кошење, већ заливање.

Процес формирања и одржавања травњака садржи још једну операцију, неопходну за његов идеалан изглед. То је процес досејавања. Спроводи се три до четири пута у години. У завосности од тога да ли је травњак у осунчаном или засењеном делу, користе се смеше за сунце или хлад. Подсејавање, као и само сејање обавља се “омашком” из руке, а количине потребне за ту операцију су за 10 до 30 одсто мање него приликом првог сејања траве.

Највећи део воде и храњивих материја трава вуче из земље. Зато је важно да травњак добије и адекватне количине воде, те обавезно наводњавамо травњаке, посебно у време великих врућина и суше. Заливајте га касно увече због температуре земље и што мањег наглог испаравања. Идеалан начин заливања јесте коришћење заливног система. Травњаци заливени на овај начин су више него перфектни својим изгледом, а са друге стране уштеда на количини воде за заливање дате површине је и до 20 одсто, а штедите и време које вам је потребно за заливање. Читава ствар омогућује оптимално заливање по квадратном метру травњака, где се уз помоћ прорачуна потребних количина воде, притисака и других чинилаца, формира систем који ће задовољити све услове и стандарде.

Р.Д. Ј.