Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ TREŠNJE: Suve ili u tegli – zdrave cele godine

TREŠNJE: Suve ili u tegli – zdrave cele godine

223

Trešnje se od davnina smatraju najboljim voćem za prolećnu detoksikaciju organizma, zahvaljujući antocijaninima, koji im daju karakterističnu crvenu boju. Obilno rađaju, stižu za berbu u maju, ali njihova sezona relativno kratko traje. Iako ranije nije bio običaj da se ostavljaju za zimu, sada je situacija drugačija i sve češće se sočni, crveni plodovi pakuju u tegle. Od trešanja se uglavnom pravi slatko, a u skorije vreme i kompoti, sokovi i džemovi, dok se peteljke ostavljaju za čaj.

Piše: Biljana Nenković

Trešnje neutrališu slobodne radikale, koji su odgovorni za degenerativne bolesti, kao što su Alchajmer, kancer ili artritis. Pomažu u prevenciji problema sa srcem, sprečavaju prevremeno starenje ćelija i čuvaju vid. Sadrže vitamin C i aminokiseline, koje pomažu u prevenciji starenja kože, jer usporavaju nastanak bora i staračkih pega.

Šaka peteljki za krepko telo

Jedna šolja trešanja dnevno u sezoni vraća snagu, čisti organizam i pomaže u lečenju anemije. Sadrže kalijum, ali ne i natrijum, zbog čega su pogodne za osobe koje imaju problema sa zadržavanjem tečnosti.

Trešnje se preporučuju i za prevenciju osteoporoze, naročito kod žena u menopauzi, jer sadrže gvožđe i kalcijum. Ovo prolećno voće jedino se ne preporučuje dijabetičarima, jer sadrži veliku količinu šećera i ugljenih hidrata.

Zbog brojnih pogodnosti za zdravlje, trešnje su našle mesto među ostalom zimnicom u špajzu. Potrebno je samo odabrati prave recepte. Dok se slatka i džemovi kuvaju, poželjno je peteljke ostaviti na suncu da se dobro prosuše, a potom ih čuvati za čaj u teglama ili papirnim kesama. Ovaj čaj pomaže u lečenju bubrega i mokraćnih kanala, okrepljuje telo, vraća energiju, a dobar je za osobe koje pate od reume. Priprema je jednostavna: u litru vode prokuvati šaku peteljki i ostaviti da odstoji sat vremena. Pije se po šolja 3 do 4 puta dnevno.

Zdrava grickalica

Trešnje mogu i da se suše. Ukusna su i zdrava užina, iako nisu uobičajene kao sušene brusnice, suvo grožđe, kajsije ili šljive. Sušene trešnje mogu da se dugo čuvaju i sve vreme ostaju kisele i slatke. Zadržavaju čak i svoju živopisnu boju. Postoje tri načina za sušenje trešanja – u dehidratoru, rerni i na suncu.

Za sušenje u rerni trešnje bi bilo poželjno oljuštiti ih i iseći na polovine. Ređaju se u jednom sloju, bez dodirivanja u pleh obložen pek papirom. Suše se na 65 stepeni oko 10 sati. Potom valja isključiti rernu i ostaviti trešnje da se ohlade na plehovima oko pola sata. Potom jednu od trešanja prelomiti na pola. Duž površine preloma ne sme da bude vidljiva vlaga. Ako nije dovoljno suva, ponovo uključiti rernu.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us