Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ТРЕШЊЕ: Суве или у тегли – здраве целе године

ТРЕШЊЕ: Суве или у тегли – здраве целе године

244

Трешње се од давнина сматрају најбољим воћем за пролећну детоксикацију организма, захваљујући антоцијанинима, који им дају карактеристичну црвену боју. Обилно рађају, стижу за бербу у мају, али њихова сезона релативно кратко траје. Иако раније није био обичај да се остављају за зиму, сада је ситуација другачија и све чешће се сочни, црвени плодови пакују у тегле. Од трешања се углавном прави слатко, а у скорије време и компоти, сокови и џемови, док се петељке остављају за чај.

Пише: Биљана Ненковић

Трешње неутралишу слободне радикале, који су одговорни за дегенеративне болести, као што су Алцхајмер, канцер или артритис. Помажу у превенцији проблема са срцем, спречавају превремено старење ћелија и чувају вид. Садрже витамин Ц и аминокиселине, које помажу у превенцији старења коже, јер успоравају настанак бора и старачких пега.

Шака петељки за крепко тело

Једна шоља трешања дневно у сезони враћа снагу, чисти организам и помаже у лечењу анемије. Садрже калијум, али не и натријум, због чега су погодне за особе које имају проблема са задржавањем течности.

Трешње се препоручују и за превенцију остеопорозе, нарочито код жена у менопаузи, јер садрже гвожђе и калцијум. Ово пролећно воће једино се не препоручује дијабетичарима, јер садржи велику количину шећера и угљених хидрата.

Због бројних погодности за здравље, трешње су нашле место међу осталом зимницом у шпајзу. Потребно је само одабрати праве рецепте. Док се слатка и џемови кувају, пожељно је петељке оставити на сунцу да се добро просуше, а потом их чувати за чај у теглама или папирним кесама. Овај чај помаже у лечењу бубрега и мокраћних канала, окрепљује тело, враћа енергију, а добар је за особе које пате од реуме. Припрема је једноставна: у литру воде прокувати шаку петељки и оставити да одстоји сат времена. Пије се по шоља 3 до 4 пута дневно.

Здрава грицкалица

Трешње могу и да се суше. Укусна су и здрава ужина, иако нису уобичајене као сушене бруснице, суво грожђе, кајсије или шљиве. Сушене трешње могу да се дуго чувају и све време остају киселе и слатке. Задржавају чак и своју живописну боју. Постоје три начина за сушење трешања – у дехидратору, рерни и на сунцу.

За сушење у рерни трешње би било пожељно ољуштити их и исећи на половине. Ређају се у једном слоју, без додиривања у плех обложен пек папиром. Суше се на 65 степени око 10 сати. Потом ваља искључити рерну и оставити трешње да се охладе на плеховима око пола сата. Потом једну од трешања преломити на пола. Дуж површине прелома не сме да буде видљива влага. Ако није довољно сува, поново укључити рерну.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us