Насловна ВЕСТИ1 Трошкови производње јабуке и крушке расту, а потрошња овог воћа опада

Трошкови производње јабуке и крушке расту, а потрошња овог воћа опада

437

Посетом воћњаку јабука компаније Atos Fructum, на јужној падини Фрушке горе која производи неке од најквалитетнијих домаћих јабука и која је последњих година била успешна у диверсификацији извозних тржишта за српске јабуке,  завршен је “Prognosfruit”, водећа конференција која окупља произвођаче јабука и крушака из целе Европе.

Београд је био домаћиn за више од 200 представника индустрије јабука и крушака из 23 земље света.  На водећем светском догађаја ове индустрије чуле су се најновије информације о прогнози за предстојећу сезону овог воћа.

Организатори конференције Prognosfruit 2022 били су Светска асоцијација произвођача јабука и крушака – WAPA и прва домаћа асоцијација произвођача јабука Serbia Does Apples, уз подршку УСАИД-овог Пројекта за конкурентну привреду, компаније Агрофресх и других међународних и домаћих спонзора.

-Менаџменту и члановима WAPA изузетно је драго што се Prognosfruit 2022 одржао баш у Србији, јер смо имали прилику да се уверимо у велики напредак и развој индустрије јабука и крушака који су се овде десили. Сигуран сам ћемо сви понети најлепше утиске из Србије. Ова конференција била је идеално место за упознавање, умрежавање и процену динамике нове сезоне, која се дешава у изазовној глобалној ситуацији. Овај сектор пролази кроз веома тежак период. Али, с обзиром на своју креативност можемо да понудимо различите могућности , такође и вуид у ситуацију на данашњем тржишту, рекао је Филип Бинар, генерални секретар WAPA.

Он је нагласио да је јако важно да овај сектор буде отпоран на актуелна дешавања која га прате – повећање цена и смањење потрошње јабука и крушака. Иновативношћу произвођачи овог воћа могу да подигну своју конкурентност.

-Произведено је 12 милиона тона јабука и око 2 милиона тона крушака. Зна се да је дошло до смањења потрошње јабука. Потрошачи их све мање једу и то је заиста тужно али то је чињеница и пред нама је изазов да им приближимо ово воће кроз нове укусе. То је јако важно и ми то радимо кроз различите приче. Произвођачима покушавамо да помогнемо не само у производњи већ и што бољим пласманом. Веома је тешко одредити шта се тражи у појединим деловима Европе. Примера ради у северозападној Европи се тражи једна, а у североисточном делу друга врста јабука. Питање је шта произвести за одређени део Европе. Ту је потребна транспарентност како би знали ко су купци. Имамо еволуцију производње јабука и циљ овог скупа је да његови учесници чују који су то нови трендови, додао је Бинар.

Он је истакао да је у Европи била суша у неколико таласа и да је најважније повољшати квалитет јабука.

Стручњаци из WAPA-е су нагласили да производња јабука и крушака у земљама Европске Уније и даље има растући тренд, али ван ЕУ, као и у Кини и САД има опадајући тренд производње. Због тога је важно стимулисати конзумацију јабука и крушака и усмерити се на нова тржишта.

Дени Робертсон, директор мисије УСАИД у Србији, нагласио је да се сектор агробизниса у Србији убрзано развијао током протекле деценије, а посебно воћарство. До тог развоја великим делом дошло се и захваљујући улагањима у савремене воћњаке и унапређењу логистичке инфраструктуре.

– Поносан сам што могу да кажем да је Америчка агенција за међународни развој  – УСАИД уложила значајна средства да подржи ту трансформацију. Србија има конкурентску предност захваљујући разноликости и обиљу висококвалитетног воћа, популарних сорти, конкурентним трошковима производње и режиму слободне трговине пољопривредним производима са ЕУ. УСАИД је радио са партнерима из српске Владе и сектора агробизниса како би се та конкурентска предност искористила – рекао је Робертсон.

Сенад Махмутовић, државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, учесницима Prognosfruit 2022 је поручио да је Србија препозната као озбиљан и релевантан произвођач воћа, па и јабука и крушака.

-Посносни смо што се наше јабуке налазе на тржиштима од Саудијске Арабије преко земаља Европске Уније, Руске Федерације и Египта. Околности траже да се ствари мењају, не само у сектору производње, већ и трговине. Како бисмо подржали ове секторе, на држави је да отвара нова врата на бази пријатељстава и да искористи прилике на добробит произвођача и Србије. Подсетићу да ми извеземо више од 130.000 тона јабуке и крушке и остваримо девизни прилив од 135 милиона долара, рекао је Махмутовић.

Serbia Does Apples, која иницијално окупљала девет водећих произвођача, основана је 2018. године са циљем унапређења глобалних пословних прилика за српске јабуке.

Председник ове асоцијације Гојко Загорац рекао је да је “Prognosfruit” најзначајнији међународни догађај у индустрији јабука и крушака

– Овом приликом окупили су се професионалци из целог света. Конференција је била одлична прилика да свету представимо привреду Србије, промовишемо наше произвођаче и успоставимо нове међународне контакте, рекао је Загорац.

Јулка Тоскиcћ из Асоцијације Serbia Does Apples такође је изразила задовољство што ова асоцијација имала прилику да у Београду угости међународне и домаће делегате и у најбољем светлу представи српски сектор јабука и крушака.

-Београд је био центар света када се говори о јабукама и крушкама што много значи како произвођачима, тако и земљи, јер је Србија добила изузетну прилику да представи шта се овде ради, у којој мери је производња савремена, у којој мери смо у линији са произвођачима у ЕУ и свету, казала је Тоскићева.

Она је рекла да ће ова сезона бити изазовна за све произвођаче у целом свету. Важно је да знамо да морамо да се прилагођавамо. Када се говори о нашим произвођачима, према речима Тоскићеве, они морају да знају да је неопходно да обједине понуду, да заједнички наступају на новим тржиштима како би стекли нове дугогодишње купце.

-Нова тржишта су се већ искристалисала и произвођачи су се позиционирали. То је пре свега тржиште Велике Британије које и даље има перспективу раста за извоз јабука из Србије. Следи тржиште Блиског Истока, а интересанта је и Индија која је пре неколико година почела да се отвара, као и афричке земље, рекла је Јулка Тоскић.

Јасна Бајшански

Фото: Јасна Бајшански