Насловна ВЕСТИ У Новом Саду данас скуп „Влажна подручја и воде“

У Новом Саду данас скуп „Влажна подручја и воде“

348

Светски дан влажних подручја данас ће бити обележен скупом у Покрајинском заводу за заштиту природе у Новом Саду, а тај се дан на глобалном нивоу ове године обележава под мотом „Влажна подручја и воде“.

Намера је да се тиме скрене пажња на то да пијаћа вода чини само 2,5 процента свих водних ресурса, а организатори скупа су Министарство заштите животне средине, Покрајински завод за заштиту природе, Завод за заштиту природе Србије и Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине.

Глобално потребе за водом се повећавају док се константно смањују због загађења и лошег газдовања, наводи се у позиву.

Више од два милиона тона отпада свакога дана заврши у потоцима, рекама и језерима и да ће уколико се тренд настави, до 2025. године потребе за свежом водом премашиће садашње расположиве ресурсе.

У години јубилеја, када се обележава пола века од потписивања Рамсарске конвенције, на скупу ће бити указано на значај заштите вода и влажних подручја, која се, првенствено, огледа у правилном спровођењу мера заштите влажних подручја.

На скупу ће Завод за заштиту природе Србије представити новопроглашено Рамсарско подручје „Ђердап“, док ће Покрајински завод за заштиту природе презентовати програме управљања водним режимама у СРП „Окањ бара“.

Обележавање Светског дана влажних подручја установљено је Рамсарском конвенцијом која се односи се на заштиту мочварних подручја од међународног значаја, нарочито као станишта птица мочварица, а СФР Југославија је конвенцију ратификовала 1977. године.

На територији 171 чланице, уговорних страна Рамсарске Конвенције, до сада је проглашено 2.341 Рамсарско подручје, укључујући и 18 прекограничних, у укупној површини од 252,4 милиона хекрата.

Рамсарска подручја у Србији су Обедска бара, Лудошко језеро, Царска бара-Стари Бегеј, Горње Подунавље, Слано Копово, Засавица, Лабудово окно, Пештерско поље, Власина, Ковиљско-петроварадински рит и Ђердап.

Завод за заштиту природе Србије је утврдио прелиминарну листу од 68 потенцијалних Рамсарских подручја у Србији, а до сада их је проглашено укупно 11 подручја од међународног значаја, која се простиру на укупној површини од 129.919 хектара.

Влажна станишта обезбеђују залихе пијаће воде, јер представљају својеврсне резервоаре воде и обезбеђују њен квалитет кроз процес пречишћавања, а имају функцију заштите од плављења и утицаја временских непогода као што су олујне падавине.

Рамсарском конвенцијом је рационално коришћење влажних станишта одређено као „очување њихових еколошких одлика, које се постиже спровођењем екосистемских приступа у контексту одрживог развоја“.

Извор: Танјуг

Фото: Freeimages