Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА U RADIONICI GRUŽANINA ALEKSANDRA GLIŠOVIĆA

U RADIONICI GRUŽANINA ALEKSANDRA GLIŠOVIĆA

Зелени ајвар и српски намаз из „Рајске баште“

606

Spoj starih receptura s novim tehnologijama i eksperimentisanje s lekovitim biljkama, uz pomoć tehnologa i saveta stručnih ljudi, doveli su do nesvakidašnjih zdravih i lekovitih namaza.

Posebno su ponosni na sos od sremuša, takozvanog divljeg belog luka, kojeg u prirodi ima u izobilju. Nazvli su ga i zelenim ajvarom.

Domaći krem, u kojem se nalazi bagremov med, puter od susama, kakao i lešnik, sadrži sve što je potrebno za decu u razvoju.

Plodovi čiste prirode, ručna izrada i jednostavna receptura bili su zvezda vodilja Aleksandra Glišovića, Gružanina iz Kragujevca, da napravi namaze po svojoj meri. Tako su u njegovoj radionici koja nosi naziv „Rajska bašta“ nastali prvi srpski namaz, domaći krem i sos od sremuša, koji je poneo i epitet zelenog ajvara.

Taj dodir prirode oko nas s prirodom u nama stvara svet zdravlja, kaže Aleksandar i objašnjava:

– Spoj starih receptura s novim tehnologijama u pripremi i eksperimentisanje s lekovitim biljkama inspirisalo me je da, uz pomoć tehnologa i saveta stručnih ljudi, pripremim nesvakidašnje proizvode. Posebno sam ponosan na sos od sremuša, takozvanog divljeg belog luka, kojeg u prirodi ima u izobilju. Nazvano sam ga i zelenim ajvarom.

Prvo je bilo lovorovo i kantarionovo ulje

– Priroda je tajna, koju nije nemoguće razotkriti. Ovaj naš blagorodan prostor odiše velikom raznolikošću flore i faune. Volim da kažem da je svet oko nas rajska bašta, pa sam tako i nazvao sve svoje proizvode pre dve godine. Prvo sam s prijateljima tehnolozima i dizajnerima pravio lovorovo i kantarionovo ulje, zatim zeleni ajvar, ali stalno me je kopkalo to što ljudi u marketima kupuju svakakve industrijske namaze, a izbegavaju domaće. Tad sam odlučio da osmislim srpski namaz i krem za decu – ispričao nam je Aleksandar Glišović.

Lekoviti sos i zdrava poslastica

Specifičnost u izradi sosa od sremuša je u tome što morate da ga preradite istog dana. Prvo je to radio nasred planine, sa sobom vukući agregat. Idealno je da sremuš počne da se prerađuje, odnosno melje u blenderima posle tri, četiri sata od trenutka kad ste ga ubrali. Branje biljaka treba da bude posle rose, a pre zenita sunca, jer je tada najveća koncentracija soka na periferiji lista. Samleveni sremuš se stabilizuje, odnosno treba ga preliti organskim suncokretovim uljem i morskom solju. Smesa je ekstremno jaka, teško se vari i ne može mnogo da se pojede, ali je izuzetno zdrava i može da se meša sa čorbama, supama, umacima, a stavlja se i na meso, čuli smo od Aleksandra Glišovića.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us