Насловна ВЕСТИ2 U Šumadiji se pripremaju za prolećnu setvu

U Šumadiji se pripremaju za prolećnu setvu

281

U Šumadiji smo na pragu jednog od najvažnijih poslova u poljoprivredi, a to je prolećna setva jarih useva. Najzastupljeniji je kukuruz, a procena je da će se ove godine posaditi oko 50.000 hektara. Zbog toga što može da podnese niže temperature setva suncokreta u Šumadiji je već otpočela, dok će se sa setvom soje i kukuruza sačekati još nedelju dana.

Radiša Najdanović iz Cerovca kod Kragujevca jedan je od većih poljoprivrednih proizvođača u Šumadiji. Obrađuje 120 hektara, po 60 hektara kukuruza i suncokreta. Sa setvom suncokreta je već krenuo.

„Suncokret malo više trpi hladnoću i pošto imamo dosta setve mi smo krenuli malo ranije iako bih možda ja čekao još nedelju dana, ali eto uskoro ćemo krenuti i sa kukuruzom. Zemljište smo pripremili, đubre bacili pa ćemo na kraju godine videti gde smo. Đubre je mnogo poskupelo, kao i nafta. Pored toga nismo smanjivali naše površine, čak smo nešto i povećali pa dokle izdržimo. Ostavljamo i nešto hrane za ovce, nekih 100 tona za naše potrebe farme, a ostalo ide na tržište. Suncokret je recimo bio dobar prošle godine i imali smo oko tri i po tone, dok je na kukuruz uticala suša, pa smo imali između pet i šest tona“, kaže Najdanović.

On je prošle godine prodavao suncokret za 62 dinara po kilogramu ali ova godina ga brine zbog rastućih cena inputa u poljoprivrednoj proizvodnji.

I pored rasta cena u proizvodnji većina poljoprivrednika obavila je redovno đubrenje, osnovnu agrotehničku meru a prema podacima Poljoprivredne stručne službe u Kragujevcu ratari su uradili analizu zemljišta na više od 2.000 uzoraka.

„Kod jarih kultura potrebno je da temperatura zemljišta u setvenom sloju bude od 8 do 10 stepeni. Imali smo veoma hladan mart, početak proleća je bio veoma hladan, potpuno bez kiše tako da poljoprivredni proizvođači koji su zatvarali zimsku brazdu početkom februara meseca očuvali su tu zimsku vlagu koja je otišla u dublje slojeve zemljišta i to će koristiti tokom čitave vegetacije u jarim usevima. Već je počela setva suncokreta, jer je suncokret tolerantniji na niže temperature, tako da on može da klija i na temperaturi od tri do pet stepeni u zemljištu. Sa setvom kukuruza i soje treba malo sačekati da se zemljište dobro pripremi, a veoma je važna i ta pravovremena setva u određenom trenutku jer recimo ako kasni setva onda se skraćuje period vegetacije što se odražava na rast i razvoj biljke a sami tim i na prinose“, objašnjava Ljiljana Vuksanović, savetodavac za ratarstvo.

Pored kukuruza koji je i najzastupljeniji od jarih useva u Šumadiji i prostire se na oko 50.000 hektara, poljoprivrednici seju i suncokret na 3.500 hektara koji beleži i rast pod površinama ali i soju na 750 hektara.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay