Насловна РАЗНО Udruženi valjevski stočari: Da nas vuna opet greje

Udruženi valjevski stočari: Da nas vuna opet greje

197

U valjevskom kraju, lokalna samouprava godinama podstiče poljoprivrednike da gaje ovce tako da je ta grana stočarstva dostigla vrhunac razvoja. Ipak, organizovanog otkupa vune nema i farmeri je daju u bescenje retkim vunovlačarima. Da vunu kao prirodni materijal treba više ciniti i koristiti – smatraju Valjevke koje se bave ovčarstvom.

Milada Radojević iz Donjeg Taora na Povlenu od detinjstva plete. Njena porodica i danas gaji ovce, a ona već deceniju na valjevskoj zelenoj pijaci prodaje vunene stvari. Seća se da se vuna nekada mnogo više koristila.

„Ranije se tkali ćilimi, jastuci, šarenike, guberi, svašta su oni to radili. To je radila i moja majka. Vunu nikad nismo bacali, uvek smo je koristili. E sad, kako koju godinu, sve su više zainteresovani i nose sad i te majice tamo na golo telo zbog reume, kažu, išijasa, kažu da je to mnogo zdravo“, objašnjava Milada Radojević.

Mia Tadić, poreklom Finkinja, koja u Jasenici nadomak Valjeva sa suprugom Ivanom gaji romanovske ovce, ne želi da baca vunu poput ovčara u većini evropskih zemalja. Sa njima razmenjuje iskustva. Prvi evropski dan vune u onlajn formatu u aprilu ove godine počeo je njenim kratkim filmom.

„Ja mislim da u Srbiji inače ima puno potencijala baš sa vunom. I to je nešto što bih ja želela da se, nekako, vraća tome, da se cene te debele čarape, koje su izuzetno dobra stvar zimi, džemperi i sve što može od vune da se napravi. Ali to brendiranje vune je bitno da bi je ljudi cenili i kupovali“, kaže Mia Tadić.

Sve je manje i vunovlačara u Srbiji. Valjevo ima jednog, ali nije želeo pred kameru. Od šišanja ovaca do dobijanja fine sirovine za oblikovanje oni imaju važno mesto.

„Imam plan da pošaljem, oprala sam neke najfinije vune da pošaljem u Vojvodinu u jednu vunovlačarsku radnju da oni to urede. Tamo imaju te igle, valjke za finu vunu“, dodaje Mia.

Nedavno je petnaestak farmera, među kojima su Tadići, osnovalo Udruženje „Ovca i vuna Srbije“. Nameravaju da ostvare mnoge ideje: od otkupa, nabavljanja opreme za pranje i ređenje vune i, što je vrlo važno, kako da plasiraju gotove proizvode.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay