Насловна РАЗНО Удружени ваљевски сточари: Да нас вуна опет греје

Удружени ваљевски сточари: Да нас вуна опет греје

208

У ваљевском крају, локална самоуправа годинама подстиче пољопривреднике да гаје овце тако да је та грана сточарства достигла врхунац развоја. Ипак, организованог откупа вуне нема и фармери је дају у бесцење ретким вуновлачарима. Да вуну као природни материјал треба више цинити и користити – сматрају Ваљевке које се баве овчарством.

Милада Радојевић из Доњег Таора на Повлену од детињства плете. Њена породица и данас гаји овце, а она већ деценију на ваљевској зеленој пијаци продаје вунене ствари. Сећа се да се вуна некада много више користила.

„Раније се ткали ћилими, јастуци, шаренике, губери, свашта су они то радили. То је радила и моја мајка. Вуну никад нисмо бацали, увек смо је користили. Е сад, како коју годину, све су више заинтересовани и носе сад и те мајице тамо на голо тело због реуме, кажу, ишијаса, кажу да је то много здраво“, објашњава Милада Радојевић.

Миа Тадић, пореклом Финкиња, која у Јасеници надомак Ваљева са супругом Иваном гаји романовске овце, не жели да баца вуну попут овчара у већини европских земаља. Са њима размењује искуства. Први европски дан вуне у онлајн формату у априлу ове године почео је њеним кратким филмом.

„Ја мислим да у Србији иначе има пуно потенцијала баш са вуном. И то је нешто што бих ја желела да се, некако, враћа томе, да се цене те дебеле чарапе, које су изузетно добра ствар зими, џемпери и све што може од вуне да се направи. Али то брендирање вуне је битно да би је људи ценили и куповали“, каже Миа Тадић.

Све је мање и вуновлачара у Србији. Ваљево има једног, али није желео пред камеру. Од шишања оваца до добијања фине сировине за обликовање они имају важно место.

„Имам план да пошаљем, опрала сам неке најфиније вуне да пошаљем у Војводину у једну вуновлачарску радњу да они то уреде. Тамо имају те игле, ваљке за фину вуну“, додаје Миа.

Недавно је петнаестак фармера, међу којима су Тадићи, основало Удружење „Овца и вуна Србије“. Намеравају да остваре многе идеје: од откупа, набављања опреме за прање и ређење вуне и, што је врло важно, како да пласирају готове производе.

Извор: РТС

Фото: Pixabay