Насловна ВЕСТИ Украсни лук се сеје у јесен

Украсни лук се сеје у јесен

561

Због занимљивих цветних главица и великих листова, украсни лук (L. Allium Sphaeocephalonеоцепхалон) се последњих година може видети у двориштима и баштама. Попут белог лука и ова врста припада роду Allium . Врста са лоптастом цветном главицом је (L. Allium giganteum) води порекло из Средње Азије и сматра се најдекоративнијом врстом украсног лука. Осим те улоге, користи се за припрему природних препарата за заштиту биља од штеточина. Посебно је ефикасан против разних врста мољаца. Цветови привлаче пчеле и због тога га узгајају пчелари.

Украсни има скоро исте захтеве као бели лук. Најчешће се сади у групама по неколико биљака. На тај начин долази до изражаја лепота цветних главица. Не треба га садити поред биљних врста које су јаки компетитори, јер га могу потиснути. На истом месту може да се сади највише две године. После тога је потребно променити место садње. Одабрати осунчане терене. За садњу избегавати сеновита места. Добро ће расти и када је у полусенци. За садњу одабрати пропусно земљиште са добрим водно-ваздушним режимом. Не подноси сувишну влагу. Добро успева после купусњача, махунарки и краставца. Кромпир, парадајз и остале врсте лукова су лоши предусеви за украсни.

Садња се обавља семеном и садњом ченова. Сетва семена је ређе заступљена. У том случају треба семе потопити у воду током ноћи. Семенке које плутају су штуре или оштећене. Њих одбацујемо. Сетва се обавља у добро припремљено земљиште на дубину од пет центиметара. Сеје се током јесени, најмање један и по месец пре појаве мраза.

Најчешће се саде ченови украсног лука. Дубина садње се креће од 10 до 30 цм. Потребно је да слој земље којим их прекривамо буде дебео колико је висина посађеног чена. Размак између њих не сме да буде мањи од 15 цм. Биљке не смеју да буду посађене прегусто. Треба им дати простор да се добро развију. У зависности од сорте, размак између ченова које садимо може бити до 40 цм. Могу да се узгајају у саксијама које су довољно дубоке. Приликом садње добро је у садне јаме или каналиће додати органско ђубриво. Током сушног периода биљке заливати и прихрањивати. После прецветавања пустити листове да сами увену.

Многобројни су припадници украсног лука који се разликују по висини, величини листова, боји, облику цветова и величини цветних главица. Осим украсног, са карактеристичним лоптастим цветним главицама које су љубичасто обојене, у последње време је веома популаран Златни украсни лук. Одликује се звездастим цветовима златножуте боје. Цветне дршке достижу висину од 25 цм. Цвета средином лета. Одлично подноси хладовину.

Онај са цветовима у облику звончића цвета почетком јула. Његови цветови имају боју црвеног вина.

Напуљски украсни лук има беле цветове. Цветна главица је растреситија и нема форму лопте. Цвета крајем пролећа и почетком лета. Добро успева на осунчаним теренима. Не подноси забарено земљиште.

На украсном луку се јављају исте болести као и на белом: пламењача, пепелница, рђа, трулеж. Од штеточина најчешће га напада лукова мува.

Извор: Агроклуб.рс

Фото: Pixabay