Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Украсно поврће може бити цвеће

Украсно поврће може бити цвеће

856

КАД ОПУСТЕ ВАШЕ ЦВЕТНЕ БАШТЕ

Не морате да чекате пролеће да цветна башта у дворишту поново оживи. Постоје начини да она буде шарена и жива током кишних, тмурних или снежних дана. Такву посебну драж двориштима током касних јесењих и зимских месеци даје украсно поврће. Зато, ове јесени, уместо да бирате цвеће које ће опстати у хладним данима, посадите украсни купус и кељ.

У октобру се цветне леје полако „гасе“ и сезонско цвеће већ је на издисају. Баште се чисте од прецветалих и увелих биљака, а иза њих остаје земља која, најчешће огољена, чека следеће пролеће. Међутим, земља не мора да буде „гола“, нити башта пуста.

Боје лепше што је мраз јачи

Постоји једноставан начин како оживети двориште и дати му спектакуларан изглед до следеће цветне сезоне. Украсни купус и украсни кељ, а мала је разлика у нези и изгледу, издржаће мразеве и до 15 степени испод нуле. Ово поврће које се с јесени сади у двориштима припада истој породици као „обично“ и тражи исте услове гајења. Лаицима могу да промакну незнатне разлике, а једна је да украсни кељ има коврџаво лишће по ивицама. Купус има широке, равне листове, на чијим ивицама су светле контрастне боје.

Листови украсног поврћа одликују се невероватно живописним бојама: ружичастом, љубичастом, жутом, бордо, белом, крем. Занимљиво је да су њихове боје интензивније што је температура нижа. Примера ради, када је мраз са десет степени испод нуле, боје постају најживље.

Касно за сетву, купите саднице

Украсни купус и кељ могу да се саде у баштенским лејама или у саксијама. На домаћинима је да одлуче да ли ће саднице стављати појединачно или у групама. Гаји се из семена, али је у октобру касно за сетву, коју треба обавити током лета. Зато је најбоље купити готове саднице на цветним пијацама или расадницима. Воле осунчана места, те их треба посадити тамо где ће током зиме добијати највише светлости. Земљиште би требало да буде влажно и пожељно га је малчирати, али са добром дренажом. Одлично изгледају поред стаза, у низу или у кружним облицима. Садња у саксијама предвиђена је за терасе, балконе и мала дворишта.

Као и њихове јестиве сроднике и украсне биљке могу да нападну исте штеточине и болести. Срећна околност је то што су током јесени и зиме мањи ризици од штеточина, а jедина мера одржавања је закидање најнижих листова, како не би дошло до гљивичних обољења.

Горке, али лековите

Украсни купус је двогодишња биљка, те у другој години развија гране са жутим цветовима из којих се могу сакупљати семенке. Оне се чувају до лета, када већ може да почне сетва за следећу јесен. У зависности од сорте могу да нарасту од пола метра до метар висине. Украсне сорте почеле су да се узгајају у другој половини прошлог века у Америци. Јестиве су, али имају горак укус. Међутим, не спори им се лековитост, те се употребљавају превентивно против атеросклерозе и гојазности. Истовремено, могу да послуже и као храна за домаће животиње.

Текст и фото: Биљана Ненковић