Насловна ВЕСТИ Умереним заливањем против опадања цветова паприке

Умереним заливањем против опадања цветова паприке

2283

Узгајивачи паприке веома често се сусрећу са појавом да она цвета, али долази до опадања цветова. Интензитет њиховог опадања може бити мањи или већи у зависности од разлога који доводе до те појаве.

Реч је о повртној врсти која има високе захтеве према условима узгајања. Температура, влага, снабдевеност биљним хранивима, осветљеност, размак садње, опрашивање, неки су од фактора који могу довести до опадања њених цветова.

Садња не сме да буде прегуста. Међуразмак између биљака требало би да буде 25 цм. Сувише густ склоп доводи до мањег усвајања хранива и воде. Прегусто посађене биљке слабије се развијају, подложније су нападу штеточина и појави обољења.

Одаберите за садњу осунчана места. Паприка воли сунце. Уколико расте у сенци, слабије ће да формира цветове и да их одбацује.

Уколико не практикујете резидбу биљака овог поврћа, добро је да уклоните млади плод на првом рачвању – онај први. Он се уклања када је величине гумице на оловци. Уколико се не одстрани, паприка ће сву снагу и хранива да усмери у њега. Смањиће се фомирање цветова, а остали плодови ће бити ситнији.

Недостатак воде у сушним периодима лета веома брзо ће резултирати њиховим опадањем. Пупољци такође вену, жуте, суше се и опадају. Услед оваквих временских прилика, опрашивање може у потпуности да изостане или је непотпуно, а формирани плодови су деформисани, лошијег укуса и подложнији нападу штетних организама и разним обољењима.

Због тога је од изузетне важности одговарајуће заливање, најбоље је ујутро и увече, а избегавати га у најтоплијем делу дана. При том, вода која се користи не сме да буде хладна. Температурни шок довео би до опадања цветова, плодова, а и успорио би се раст и развој усева, смањио би се и имунитет, а на крају може доћи и до увенућа биљака.

Вишак воде је неповољан јер може изазвати појаву труљења корена паприке, привлачи пужеве и негативно делује на усев.

До опадања цветова може доћи и због високе или ниске влажности ваздуха. Оптимална вредност се креће од 60 до 70 одсто.

Ниска и висока температура негативно делују на биљке паприке. Оне младе су неотпорније. Минимална температура за њихов нормалан раст и развој је 15 степени Целзијуса. Уколико је вредност нижа од 15 степени, долази до престанка раста и опадања цветова. Што је температура нижа брже долази до оболевања и пропадања усева.

Висока температура је исто тако непожељна у производњи поменутог поврћа. Када дужи временски период термометар показује 30 степени Целзијуса или када је изнад 35 степени, биљка ће да одбаци цветове и већ формиране плодове.

Колебање температуре и велика разлика у вредностима током дана и ноћи резултираће опадањем младих плодова.

Добро успева на пропусним, умерено влажним земљиштима која су богата органским материјалом. Посебно је осетљива на садржај азота. Превише тог елемента довешће до интензивног раста зелене, масе, а мање ће формирати цветова и плодова. Његов мањак утицаће на заустављање раста биљака. Превише фосфора у фази формирања пупољака узроковаће њихово опадање.

И многобројне штеточине могу изазвати наведену појаву. Мољци, гриње, трипси, лисне ваши, само су неке од њих.

У пластеницима може да се јави и недовољно опрашивања цветова због недостатка опрашивача и слабог проветравања.

На неке од тих фактора можемо деловати и спречити их. Много је лакше да се реагује код узгоја паприке у затвореном простору, односно у пластенику.

Извор: Агроклуб.рс

Фото: Pixabay