Насловна ПРЕПОРУЧЕНО Уморна природа припрема се за зимски сан

Уморна природа припрема се за зимски сан

258

Јесен је већ загазила у воћњаке, баште, винограде… Природа се полако припрема за зимски сан. У шупе и оставе је сакупљено све што је произведено ове године. Несортиране плодове ваља прегледати и распоредити по врсти, квалитету, намени… Неискоришћени остаци воћа у рукама вештих домаћица претварају се у укусне компоте и пекмезе.

Воћњак

Остало је да се оберу дуње и мушмуле које на гранама могу да остану и до краја овог месеца.

У воћњацима ваља започети „велико спремање“. Све суве гране, опало лишће, опале плодове, као и оне које су остали смежурани и сасушени на стаблима, потребно је сакупити и уклонити из воћњака, јер привлаче глодаре и штеточине.

Време је и за ђубрење воћњака, пре свега стајњаком, али и одређеним формулацијама минералног ђубрива.

Право је време за садњу нових воћака у већ ископане и нађубрене јамиће.

Повртњак

У повртњаку наставити сејање спанаћа, ротквица и салате за пролеће. Ово поврће се може сејати и у пластенику за зимску потрошњу.

Зависно од сорте, у овом месецу се сече купус и ставља у бурад или износи на тржиште.

Коренасто поврће, које се увек убира на крају, сада ваља повадити.

Виноград

У винограду се већ крајем октобра може започети загртање младих чокота.

Виноградарима је овај месец „резервисан“ за попуну празних места, вађење осушене и оштећене лозе. Такође, припрема се терен за подизање младог засада.

Винари су још мало па стигли до свог циља. Ферментација белих вина приводи се крају па их ваља сумпорисати. Правило је да се за сваки хектолитар дода по 10г винобрана и остави петнаестак дана. Када тај период прође, вино се може претакати.

Пчелињак

У октобру треба зазимити пчеле и наставити све послове на пчелињаку које су пчелари започели у септембру.

Лековито и зачинско биље

Сада треба вадити корен одољена, линцуре, сладића, иђирота, гладишевине, белог слеза, пиревине и омана.

Гљиве

У овом месецу за брање пристижу дедови, лисичарке, црне трубе, модрикаче, укусне пањевчице, шампињони, шумско пиле, јаблановаче – деликатес с пањева.

Зеленило

Посебну пажњу потребно је посветити травњаку. Да би травнати тепих и с пролећа био зелен и густ, ваљало би прво с њега уклонити коров и опало лишће. Средина октобра је време за последњу косидбу и сетву траве на „ћелавим“ деловима травњака, како би младе биљке имале довољно времена да изникну пре зиме.

Време је и за пресађивање старијих и садњу нових ружа, да би се укорениле пре зиме.