Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Uskoro priručnik za vojvođanske pčelare

Uskoro priručnik za vojvođanske pčelare

316

Pčelarsko društvo “Banatska matica” u Sečnju organizovalo je predavanja za pčelare i njihove supruge. Edukacije su rezultat projekta razvojne pomoći Slovačke Republici Srbiji, koja se odnosi na podršku u ostvarivanju higijenskih standarda EU i Srbije i angažovanje žena pčelara u preradi pčelinjih proizvoda u Vojvodini.

Predavači su bili iz Republike Slovačke, Nacionalnog Instituta za hranu i Nacionalnog Instituta za pčelarstvo.

“Projekat je usmeren na edukaciju pčelara na temu higijensko-tehničkh uslova prilikom proizvodnje i pakovanja meda. Dakle, cilj je da se pčelarima pruži pomoć u tome kako da sačuvaju zdrav i kvalitetan proizvod od momenta kada izađe iz košnice na ramu, do vrcanja, čuvanja, a kasnije pakovanja i dostavljanje meda do krajnjeg kupca. U pripremi je i priručnik koji će pčelarima služiti kao dobar podsetnik i trebalo bi da bude objavljen za dva meseca”,  rekao je Radomir Vlačo ,predsednik Grupacije za pčelarstvo u Privrednoj komori Vojvodine.

Tokom prethodne dve godine, koliko traje ovaj projekat, stručnjaci iz Nacionalnog instituta za hranu i Nacionalnog instituta za pčelarstvo iz Slovačke uzorkovali su naš med i naše pčele i nosili ih na analize u svoju zemlju, s ciljem utvrđivanja kolika su odstupanja od kranjske pčele, kaže Vlačo.

“Kranjska pčela je raširana na ovim prostorima, ali događa se da pčelari donose pčele sa raznih strana, iako to nije dobro. Moramo sačuvati našu autohtonu pčelu, jer je ona prilagođena za ove prostore. Mešanje pčela na 100 i 200 kilometara pčelari rade zbog poboljšanja kvaliteta matice, ali to nije mešanje između dve rase”, napominje on.

Predavanja se organizuju u svim delovima Vojvodine u partnerstvu sa Savezom pčelarskih organizacija Vojvodine.

“Kako bismo bili bezbedni od moguće kontaminacije našeg proizvoda, važna je primena pravilne proizvođačke i higijenske prakse, kao i principe HCCP-a. Mi u okviru ovog projekta uz pomoć naših partnera iz Slovačke pripremamo priručnik za pčelare, zajedno sa Nacionalnim institutom za veterinu Republike Srbije, koji je smešten u Novom Sadu. Priručnik će dobiti pčelari širom Vojvodine koji su prisustvovali predavanjima”, rekao je Jozef Gašparovski, koordinator projekta slovačke razvojne pomoći.

Posebna pažnja u okviru predavanja posvećena je ulozi supruga, odnosno, angažovanju žena u pčelarskoj proizvodnji, budući da je ona mahom porodičan posao.

“Uloga supruga u pčelarskoj proizvodnji je velika. Istina je da su one uglavnom skrivene, a velika većina ne voli da se eksponira. Žene manje učestvuju u radu na pčelinjacima, ali se uključuju prilikom vrcanja meda, pogotovo kod pakovanja, prerade meda i pčelinjih proizvoda”, zaključio je Gašparovski.

Zorana Ljubojev