Насловна РАЗНО Uspešno stado – dobra hrana i čist tor

Uspešno stado – dobra hrana i čist tor

249

Uspeh u ovčarskoj proizvodnji pametno upravljanje i pravilna nega potrebniji su više nego kod drugih vrsta domaće stoke. Kad se jedanput upoznadu njihove relativno jednostavne potrebe, onda nije teško da se ovce odgajaju. Za uspešno rukovanje stadom neke od najvažnijih mera su ove: 1) dosta dobre paše kroz celu pašnjačku sezonu; 2) pravilna ishrana i nega s jagnjenih ovaca u toku zime, pre i posle jagnjenja; 3) suzbijanje parazita; 4) proizvodnja takvih jaganjaca koji se traže i pripremanje  jaganjaca za tržište u ono doba godine kad su cene visoke.

Da biste uspešno gajili stado ovaca ili krava, treba da preduzmete nekoliko koraka. Evo nekoliko osnovnih smernica:

Izgradite odgovarajuću infrastrukturu: Prvo treba da obezbedite prostor za držanje stada. To može uključivati izgradnju ograde, štale ili objekata za smeštaj životinja, hranilica, pojilica i drugih potrebnih objekata.

Red, tačnost su od prvobitne važnosti kod držanja ovaca. Stado treba da neguje uvek jedan isti čobanin koji se među njima mirno kreće, koji laganim glasom najavljuje svoj dolazak i koji vrata i ispuste lagano zatvara. Čistoća je bitna, pošto su ovce veliki probirač i ne vole da jedu iz prljavih jasala ili korita.

Redovno pratite zdravlje vašeg stada i obezbedite preventivnu zdravstvenu zaštitu. To uključuje vakcinaciju, kontrolu parazita i redovne veterinarske preglede. Takođe, vodite računa o higijeni i čistoći objekata u kojima se stoka nalazi.

Ako želite da gajite stado za reprodukciju, važno je razumeti genetiku i princip reprodukcije. Možete razmotriti uzgoj izabranih jedinki s ciljem poboljšanja genetskog potencijala stada. Vodite računa o dobrobiti životinja u svom stadu. Obezbedite im odgovarajuće uslove života, pristup čistoj vodi, zaštitu od ekstremnih vremenskih uslova i redovne veterinarske preglede.

Upravljajte stokom

Nastojte da se obrazujete o najnovijim metodama i praksama u uzgoju stoke. Pratite stručnu literaturu, učestvujte u obukama ili seminarima i povežite se sa drugim stočarima kako biste razmenjivali iskustva i saznanja. Vodite evidenciju o svakoj životinji, uključujući podatke o reprodukciji, zdravstvenim tretmanima, ishrani i drugim važnim informacijama. Takođe, pratite produktivnost stada i redovno ocenjujte performanse kako biste identifikovali oblasti za poboljšanje. Pravilno upravljajte svojim finansijama. Napravite detaljan poslovni plan koji uključuje troškove hrane, veterinarske usluge, infrastrukturu i ostale resurse potrebne za uspešno vođenje stada.

Za efikasnu i ekonomičnu ovčarsku proizvodnju obilna dobra paša kroz celu pašnjačku sezonu je bitna za stado. Dobra paša je ne samo vrlo važna za održavanje zdravlja ovaca, već je ona daleko jevtinija od spremane hrane.

Za stada na farmi obično se upotrebljavaju trajni pašnjaci ili polja u redovnom plodoredu. Ovo zbog toga što takva paša obezbeđuje hranu po manjoj ceni i za duže vreme nego jednogodišnje pašnjačke kulture, kao što su repica ili sudanska trava. Privremene pašnjačke kulture mogu biti vrlo korisne za obezbeđenje hrane kad u sredini leta drugi pašnjaci usled suše nemaju mnogo hrane. Ipak se često dobra paša za ovaj period može da obezbedi mnogo lakše i ekonomičnije upotrebom za pašu drugog porasta mešanih leguminoza i trava na njivi koja je rano pokošena za seno.

Smeša lucerke i deteline s travama predstavlja za ovce mnogo zdraviju pašu nego same leptirnjače pošto je opasnost od naduna daleko manja. No i pored toga kod paše ovakvih smeša treba sprovoditi mere predostrožnosti koje su ranije naglašene. I pored pravilne nege ovce se katkad nadunu, naročito sparnih dana posle kiše. Onda je potrebna neposredna pažnja da bi se spasle obolele ovce. Tad treba upotrebiti jedan od metoda lečenja koji se docnije preporučuju.

Pašnjačka sezona može često da se produži upotrebom ozimih žitarica za pašu u poznu jesen i rano uproleće. U južnim krajevima ozime žitarice i druge ozime pašnjačke kulture daju dobru pašu u toku dobrog dela zime. Za efikasnost i ekonomičnost u ovčarskoj proizvodnji obilna dobra paša od ranog proleća pa do kasne jeseni je najvažnija.

Mesto da se ovce u toku cele sezone drže na velikom pašnjaku, mnogo bolje je da se ova površina podeli u parcele tolike veličine da se ovce s jedne parcele na drugu mogu prevoditi u čestim razmacima, čim jednu parcelu potpuno popasu. Ovim će se smanjiti nezgoda od unutrašnjih parazita, a i paša će se koristiti potpunije, pošto se naizmeničnom pašom povećava prinos hrane. Naizmenična paša je naročito korisna kod pašnjačkih smeša kao što su lucerka, detelina i trava.