Насловна ВЕСТИ2 Утицај наводњавања на принос семенског кукуруза

Утицај наводњавања на принос семенског кукуруза

310

У агроклиматским условима Војводине, наводњавање семенског кукуруза доприноси постизању високих и стабилних приноса семена, без обзира на количину и распоред падавина у периоду вегетације. Принос семенског кукуруза без наводњавања варира по годинама, слично варирању падавина. Принос може бити изузетно низак. Због тога, семенски кукуруз треба да се гаји у наводњавању, нарочито у североисточним и југоисточним крајевима Србије, који имају мању суму падавина и неповољнији распоред у односу на централне и западне крајеве.

Наводњавање семенског кукуруза обезбеђује не само високе приносе, него и добар квалитет. У производњи семена, квалитет је значајан колико и принос, јер без доброг квалитета семена, нема ни добре производње меркантилног кукуруза.

Потребе семенског кукуруза за водом

У првим фазама развића и пораста, док су биљке мале, кукуруз има мале потребе за водом, тако да се вода углавном троши на евапорацију. Порастом биљака, повећавају се и потребе за водом. Највише вредности утрошене воде достижу се у летњем периоду (јули и август), а затим постепено опадају до зрења. Укупне потребе за водом зависе: од временски услова у периоду вегетације, од типа хибрида и линија, густине усева, примењене агротехнике и др. Према Вучићу (1976), потенцијална евапотранспирација кукуруза за климатске услове Војводине, износи 425 мм и по годинама је врло променљива, што зависи од услова гајења. Међутим, у литератури се срећу различите вредности потреба кукуруза за водом, од 238 до 1004 мм (Бошњак, 1987).

Критичан период семенског кукуруза за водом, према Вучићу (1971), је 7 до 10 дана пре метличења до завршетка оплодње, јер се тада формирају елементи приноса (генеративни органи). Робинс и Доминго (1953) истичу, да појава и кратког периода венућа биљака (1-2 дана), у периоду формирања генеративних органа, утиче на значајно смањивање приноса. Мусицк и Дусец (1980) утврдили су, да осетљивост семенског кукуруза према дефициту воде у земљишту иде овим редом: цветање и опрашивање > наливање зрна > вегетативна фаза.

Ако у периоду сетве нема падавина а температуре ваздуха су високе, због чега се површински слој земљишта исуши, потребно је извршити једно интервентно наводњавање одмах после сетве, са заливном нормом од 10 до 20 мм воде. Равномерно ницање и пораст родитељских компонената инбред линија има значај за равномеран пораст биљака и уједначено свилање и метличење, што је важно због уклањања метлица код женских биљака и уједначене оплодње. Недостатак воде у земљишту у периоду цветања кукуруза повећава размак између периода свилања и сазревања полена. Према Цласен-у и Схоw-у (1970), свилање код већине биљака касни због суше, док већи део полена не опадне, због чега велики број биљака остаје неоплођен или слабо оплођен. У таквим условима, принос семена значајно се смањује, а квалитет опада.

Утицај наводњавања на принос семена

Принос семена кукуруза највише зависи од обезбеђености лакоприступачне воде у земљишту у вегетационом периоду. У годинама са недовољном количином падавина, или неповољним распоредом биљке се слабије развијају као и клип, слабија је оплодња и повећава се број јалових биљака. Принос семена је низак, а у изразито сушним годинама врло низак. Због неравномерне суме падавина по годинама, принос семена као и укупна производња семена кукуруза варира, што омета редовно снабдевање произвођача потребним количинама семена кукуруза одговарајућег квалитета. Због тога, производња семена кукуруза треба да се одвија у системима за наводњавање.

Позитиван утицај наводњавања на висину и стабилност приноса семена кукуруза код нас, утврђен је бројним испитивањима.      У сушним годинама, у којима је у критичним фазама пораста и развића биљака семенског кукуруза (метличење-свилање-оплодња) изражен већи или мањи недостатак воде у земљишту, наводњавање утиче на знатно повећање приноса семена. Пуцарић, ет ал. (1970), у огледима у 1968.години, утврдио је утицај наводњавања на повећање приноса семена кукуруза од 66 до 103%, у зависности од варијанте заливања.

Критични периоди семенског кукуруза према недостатку лакоприступачне воде у земљишту су свилање, опрашивање и форирање зрна. У периоду свилања, семенски кукуруз је најосетљивији на земљишну сушу.

Утицај наводњавања на принос и квалитет семена зависи од количине и распореда падавина. У сушним и екстремно сушним годинама, наводњавање повећава принос семена од 100 до 300%. Поред повећања приноса наводњавање повољно утиче на квалитет семена.

Пише: Данијела Жунић, саветодавац у ПСС Сомбор