Насловна РАЗНО Ужице: Трулеж плодова у засадима јабуке

Ужице: Трулеж плодова у засадима јабуке

436
Фото: Pixabay

На подручју рада Регионалног центра Прогнозно извештајне службе заштите биља Ужице, визуелним  прегледом засада јабуке уочено је присуство плодова са симптомима трулежи плодова јабучастог воћа – Monilia fructigena. Ради се о воћњацима који нису у интензивној производњи и где нису спроведене све адекватне хемијске мере заштите.

Проузроковач трулежи плодова јабучастог воћа је економски најзначајнија гљива из рода Monilia на јабуци у Србији. Плодови могу бити заражени током целе вегетације, од заметања до бербе, али су најосетљивији у каснијим фазама зрења. Ова гљива најчешће презимљава у мумифицираним плодовима у крошњи воћака или на површини земљишта,  а ређе и на зараженим гранама и рак ранама. При повољним условима влажности, следећег пролећа или лета на површини мумифицираних плодова формирају се конидије које се преносе ветром, кишом или инсектима до плодова где се врши инфекција. Зараза плодова се најчешће врши на местима оштећења која су настала деловањем инсеката, града  и других механичких повреда.

Симптоми на зараженим плодовима јављају се у виду концентичних кружних светлосмеђих пега, које се повећавају, а ткиво унутар пега некротира. Касније‚ цео плод бива заражен, а на површини се могу видети спороносна тела распоређена у виду концентричних кругова. Услед потпуног прожимања мицелије гљиве, плодови губе воду и смежуравају се у виду мумија. Овако сасушени плодови или остају причвршћени за гране и гранчице или опадају на површину земље. До инфекције овом гљивом може доћи и у току складиштења, где она изазива ткз. црну трулеж плодова -захваћени део плода има црну или тамну боју.

У превентивне мере контроле овог патогена спадају:

-уклањање и уништавање мумифицираних плодова из крошње и са површине земљишта,

-сузбијање инсеката због спречавања оштећења плодова,

-подизање засада на теренима где је добро проветравање крошње,

-орезивање и спаљивање сувих грана.

Од хемијских мера заштите, препоручује се примена препарата на бази бакра, у јесен, када опадне минимум 70 одсто лисне масе. У циљу спречавња појаве овог патогена у складишту, у току вегетације, у фазама сазревања плодова, препоручује се примена неког од регистрованих препарата за ту намену.