Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ВАША МАЛА БАШТА

ВАША МАЛА БАШТА

840

Пуно љубави и мало стрпљења

Колико сте пута кренули на одмор и питали се ко ће вам заливати цвеће, или сте пожелели да имате мини башту, а знате да немате времена за њу, или сте, можда, и заборавни, па су вам биљке увенуле? Можда сте од оних који воле само зелено растиње које не цвета? Имате палме до плафона због којих по кући ходате као по прашуми, прескачете фикусе, филадендроне, бенџамина, драцену и све оно што мислите да ћете кад-тад поклонити, али се предомислите?

За све вас који желите бар мали дах природе у стану који не тражи велико одржавање, постоји решење. Понудила га је биолог Радмила Митрановић, чији је бренд „Ваша мала башта“ идеалан спој пуно љубави и мало, само мало стрпљења.

Ваздушне биљке маримо куглице

– Као биолог гајим љубав и интересовање за биљке, и правим мини баште. Углавном користим стакло као паковање за аранжмане и неке чудне биљке којима га пуним, типа ваздушне биљке Tillandsia и маримо лоптице – алге из породице Cladophoraceae. Правим мини баште и биљне тераријуме у стакленим амбалажама – каже за „Добро јутро“.

Иако делује лако и једноставно, за ове баште потребно је пуно стрпљења, љубави и знања, што Радмили није проблем:

– Мислим да је љубав пресудна. Tреба и стрпљења, али љубав према биљкама игра највећу улогу. Све се онда упакује само од себе.

Све што узима из природе Радмила пакује у оригиналне стаклене амбалаже. Идеалан поклон за оне који нису вични баштованству.

Каже да ваздушне биљке живе као и у природи, окачене о друго дрвеће. Немају земљу, немају ништа, примају све што им је потребно за живот преко влаге и преко ваздуха. Свака биљка може да се извади и да се залије. Само се потопе пола сата у води, окрену се наопако да се осуше и то је то. После четири сата, када се осуши, биљка се врати у стакленку, што је, признаћете, врло лако одржавање.

Тераријуми сами себе заливају

За разлику од ваздушних биљака, маримо куглицама је потребна вода температуре до 25 степени целзијуса.

– Тераријуми су биљни, самоодрживи системи који сами себе заливају уз помоћ конденза. Они су затворени, вода испарава, задржава се на зидовима тераријума и биљка је поново упија. Заливају се тек кад нестане конденза и то је отприлике на два или три месеца и за то време два пута се напрска дестилованом водом. Вода се мења кад се замути, зависно од посуде и то је углавном једном месечно, одстојала или флаширана вода. Може да буде и два пута месечно – каже наша саговорница.

А, шта са лоптицом и како са њом поступати кад се вода мења? Као са кућним љубимцем, одговара:

– Будите нежни, прелазите рукама преко ње, као да је мазите, a камење оперете само водом, зидове тераријума такође. Затим налијете одстојалу или флаширану воду и вратите куглицу. Немојте их излагати директној сунчевој светлости, јер могу добити браон боју, и не прихрањујте их. Није им потребно, оне саме себи обезбеђују храну процесом фотосинтезе – објашњава биолог како се поступа с овим зеленим кућним љубимцем.

Она их у свом дому има око 150, а успела је да заинтересује многе и да од хобија направи посао.

– Док радим, мене то опушта и имам 150 саксија код куће. Почела сам са овим као хобијем, па сам сама себи направила посао. Тренутно сам у потражњи локала и планирам да отворим нешто. Људима је необично то што радим. Понекад имам и биљке месождерке и баш им се свиђају те чудне ствари, помало другачије. Ко воли биљке, воли то, ко не воли – не воли.

На питање ко их стварно воли и купује, Радмила Митрановић одговара:

– Овакве биљке купују људи између двадесет и педесет година и људи који су то видели на интернету. Pосебно их занимају ове маримо лоптице. Видели су, чули да се лако одржавају, па и ако не воле земљу, ово им је сасвим у реду за држање у кући.

Биљке са коре дрвећа

Све ваздушне биљке у природи расту по кори или гранама дрвећа. Ове необичне биљке су карактеристичне по длакама по листовима по којима се одређује о којој се тачно ваздушној биљци ради. Преко трихома, ваздушне биљке узимају влагу и хранљиве материје из околне средине.

Поред влаге, трихоме играју велику улогу у заштити ваздушних биљака од прејаког директног сунца и на основу густине и врсте трихома може се претпоставити из какве средине ваздушне биљке потичу. “Корен” им служи за причвршћавање за подлогу или друге биљке и нема опасности од наношења штете другим биљкама, јер ваздушне биљке нису паразити и нису отровне. Tillandsia цвета једном од краја зиме па до краја лета и још је атрактивнија у цвету. У зависности од врсте, цветови могу бити зелени, ружичасти, црвени, љубичасти, жути и у нијансама ових боја.

Симбол трајности и знак поштовања

Маримо биљка је потекла из Јапана и најпознатија је као лоптица од маховине, што она није. Маримо је врло редак и у овој земљи заштићен облик алги. Ова лоптица може живети и 200 година, због чега је сматрају симболом трајности, оданости, дуговечности, дубоког и искреног поштовања и љубави. Као поклон даје се када некоме исказујемо наклоност.

Пише: Зорица Драгојевић