Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Veseli duh na Starom Vlahu

Veseli duh na Starom Vlahu

882

U selima Starog Vlaha oko reke Uvac, u kome je novinar Dragoljub Gagričić i prikupio najveći broj objavljenih narodnih umotvorina, šereti i danas „na oku“ drže i „na zub“ najčešće uzimaju narodne krvopije, bezdušne otimače imovine, čaršijske ćifte i šićardžije,udvorice i džaboljebe, izrode i odnarođene, nesposobne i blefere, mutivode i dangube, kaišare i kaćipreke, vitlove i drzmane, koji sole pamet i tovare se na narodnu grbaču. Imaju oni i „meleme“ za ljubavne jade, za bračne nesporazume i neverstva, ali znaju i da čeljadetu nepogrešivo prišiju nadimak koji će nosti celog života.

– U lomnom Starom Vlahu, gde nazivi nekih planina dovoljno govore o surovosti predela, narod se neprestano borio sa alama i vranama, preživljavao gladne godine, trpeo zulume, pohare i bežanije.Tako se na sirotinjskim ognjištima u vrletima Čemernice, Mučnja i Murtenice, u drlijama Javora i Zlatara i na visovima Zlartibora, Golije i Jadovnika učila Starovlaška škola života, u kojoj je svako bio pečen i varen, podatkan i okaljen : da ne stane na trulu dasku, da ne sedi na ušima, da ne zatvara oba oka u snu, da leđima uvek nađe oslonac, da čime ne izazove zavist…Otuda i lakoća nadmudrivanja, spremnost da se životnom vedrinom održi i odbrani u nevolji, napadne kad dogori do nokata- kaže Gagričić.

„Starovlaška riznica“ je svetlost dana ugledala u izdanju Istraživačko-izdavačkog centra „Stari Vlah“ iz Beograda. Ona je i prva knjiga štampana u okviru novopokrenute edicije „Ognjište“.

– U Starom Vlahu se oskudevalo u mnogo čemu, izuzev u bistrinama i čistoći jezika, pa tako ova edicija otvara vrata i ostalim autorima, sakupljačima umotvorina i ohrabruje ih. Uostalom, ne veli narod čudo radi :“Na toplom ognjištu vatra se brzo raspali“ – kaže Gagričić.   

Spavao duže od medveda

Posle svadbe u večernjim satima, na kojoj su domaćini pozvali najbliže i okolni zaseok, jedan od komšija, što je voleo da cugne i posedi, zaspao za stolom. Negde pred zoru bude ga komšije.

– Ajmo, ustani, porodila se mlada!

Skoči on, bunovan, pa će:

– Pa ja spavao duže od međeda?!

Krompir treće reprodukcije

– Odličan je krompir, treća reprodukcija!- hvali domaćin pod Javorom svoj proizvod kupcima semenskog krompira, što obilaze sela.

 – Pa kako treća reprodukcija ?-upitaše oni.

– Sejao ga moj đed, pa otac  i evo ja – dvadeset godina bacam u brazdu…

Pričešće sa terase

Ljuta što se ćerka udala u selo pod Mučnjem, majka joj došla u posetu tek posle dve godine, pa fali domaćinluk:

– Lepo ti ovde, puna kuća, planinska voda, asfaltni put, blizu škola, a i crkva se, vidim, gradi, možeš liturgiju da slušaš sa prozora.

– Može i da se pričesti sa terase, koliko joj je jezik dug !-dobaci svekrva.

ZAGONETKE

Gorom ide ne šuška, vodom ide ne bućka.

Uvek ispred tebe, a ne možeš da je stigneš.

Trči po zidu, a živo nije.

Sav svet obiđoh, a jedan panj ne mogoh. (Senka)

Danju klanja, noću broji zvezde. (Sova)

Danju sluškinja, noću gospođa. (Metla

Drven trbuh, kožna leđa, dlakama govori. (Gusle)

Zube nema, ruke nema, a opet ujeda. (Zima)

Na sred kuće zmajevo gnezdo. (Ognjište)

Sve u kući izgore, a kuća osta. (Lula)

Crn golub ispod zemlje guče. (Raonik)

Šta na glavi po svetu ide? (Ekser u potkovici)

KLETVE

Ne smirio se kao vodeničko kolo.

Tuđe stado čuvao, a svoje ne imao

U nedrima im se zmije legle.

Crno ti trnje iz ognjišta rađalo.

Šta god radio, na svom srcu dočekao