Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Вино из обновљеног Корена духовности

Вино из обновљеног Корена духовности

403

Давно је било, има томе више од двадесет година. Седела сам једно ледено децембарско вече, тад је зима баш била оштра и хладна, са сестром, пријатељима и оцем Петром Улемеком тадашњим игуманом намастира Ђурђеви Ступови, у пријатном амбијенту породичног стана познате редитељке документарних филмова и добитницом Златног витеза у више наврата. Не могу да лажем, емоције су ме савладале, плакала сам више него кад ме је мајка, први, једини и последњи пут у животу истукла, гледајући „Кулу Гарића“ и „Пољкину молитву“, документарце, освaјаче поменутих награда. И нисам само ја плакала, био је то колективни плач, свако се од сваког крио, окретао главу, а сузе су саме навирале, незване, да нас оголе и покажу да смо само људи. У тој, тихој, на моменте непријатно болној ситуацији, једини који је могао да нас развесели био је отац Петар, вечито насмејан, увек спреман да саслуша и обоји таму најлепшим и највеселијим бојама.

– А шта мислите, могли бисмо да скокнемо до Ступова? – онако у сред оног плача изађе из њега сасвим опуштено, пресече нас, остави у шоку пар секунди и збуни непосредношћу његових плавих очију уперених у наша уплакана лица.

– Куд сад, како сад у сред ноћи, по овој зими, зашто сад? – милион и једно питање полете као милион стрела према њему. А одговор само један.

– Сад!

Ноћ, шлепери и рука на мењачу

Више нисмо ни размишљали, устадосмо, обусмо чизме, обукосмо јакне и као деца први дан школе, Боле, Нада, Љубица и ја кренусмо за њим као за учитељем. На паркингу нас чека бела, тада, тек изашла испод чекића шкода фабиа, чудо од аута. У то чудо нас четворо смо се некако и спаковали, отац Петар тамо, вамо, напред назад, не може нигде, не уклапа се. Како год да седне, некога дохвата, руком, ногом, раменом, а то баш и не приличи, не иде. На крају, ја јер сам најситнија возим, он је сувозач, а ово троје се шире назад као бегови.

– Не брини, сад је три сата, стижемо до пет, пола шест на јутрење – каже заваливши се у седиште и склопивши очи пун поверења у моју вожњу. На путу од Београда до Краљева, у то доба, још не урађеном, рупа до рупе, метарске. Испред нас по лакој леденој покорици на оно асфалта што се још држи, лелујају шлепери са приколицама, не можеш их обићи. Сви спавају, а ја све време гледам у пут, у лед, у шлепере, у руку на мењачу да се којим случајем не огрешим и не дотакнем монаха. У неко доба, кад кренем да претичем, а шкода почне да љуља по оном леду, само се са задњег седишта зачује Болетов вапај:

– Полако де мала, идемо да видимо манастир, не да нас тамо опојају – опоменуо би ме и наставио да спава.

До Ђурђевих Ступова, бар онога што је од манастира из давнина остало, јер је у то доба покренута обнова, стигосмо тачно како је отац Петар рекао. У пет и петнаест. Служба већ траје, ми онако буновни улазимо, мада нам је оштар ваздух новопазарске висоравни, већ протресао кости и донео неку свежину у успаване главе. И тај мир, ту блаженост, то јутро које свиће уз молитву, ретко кад ћу поново доживети.

Свитање уз молитву, доручак за памћење, Петрова црква…

После службе монаси одоше да поставе доручак, а ми да обиђемо манастир и чујемо планове, како ће се и шта у наредном периоду радити, колико још земље треба купити. Још нисмо ни завршили а већ су нас позвали на трпезу. И можда ће се некоме учинити чудно, али дошли смо у сред поста, строгог на води, а јели смо најлепшу, најукуснију храну о којој и дан данас размишљам. Ако мислите да купус рибанац не може за доручак, рећи ћу вам да може, може и чорба од печурака, и сува пита, све може, и све умерено, полако, у тишини у којој се чује само звекет кашика. Таман кад је Боле ухватио парче пите са вишњама, игуман устаде, устадоше сви монаси, устадосмо и ми. Љубица и ја у пола залогаја, Боле држи ону питу у рукама, непријатно му је, не зна куд са њом, да ли да је врати, или једе. Очима му показујем на салвету, он уместо да умота питу, узе обриса лице, а питу онако голу стави у џеп, као да краде. Сви се насмејасмо. Тако расположени, кренусмо до Петрове цркве, кад смо већ ту, да видимо једну од најстаријих цркава у нас, место на ком су крштавани Немањићи. На путу до кола, низ туцаник од оштрог камена, обмотаног снегом и ледом, Љубици измакну нога, полете, ја већ видим архангела Михајла како вага и св Петра како суди. Лево, десно, држ, не дај, некако се заустави, ми бисмо као потрчали да јој помогнемо ал’ се не усуђујемо. Смејали бисмо се и не бисмо. Уђосмо у ауто и кренусмо. Тиме је наша посета Ступовима, завршена. Била сам још два или три пута, на Ђурђевдан, када су обнављани, подизани, када су добијали облик и враћали душу и себи и крају и људима.

Данас Ђурђеви Ступови имају свој виноград, на 750 метара надморске висине. Из тог винограда добијају најбоље вино, награђивано на међународним фестивалима. Први су посађени давно после мојих долазака, 2011. године, а прво вино у манастиру потекло је 2015.

– Виногради су на великој надморској висини за разлику од осталих у Србији и налазе се на 750 метара. На тој висини је мање болести а боља сласт, јако су осунчани, ту где су виногради по цео дан сија сунце – прича Александра Цветић која је са супругом на позив садашњег игумана оца Гаврила пристала да помогне манастиру.

– Супруг и ја помажемо Ступовима, наша кућа је најближа манастиру. До пре пар година смо живели у граду, вратили смо се и игуман, отац Гаврило, нам је понудио да им помажемо што смо прихватили – уз њихову помоћ производња је проширена, а награде су кренуле да пристижу.

– До прошле године то је било само за потребе манастира и манастирске продавнице. Прошле године смо се супруг и ја укључили и проширили производњу. Произвели смо 20 хиљада боца. У понуди имамо грашац, тамјанику, бели совињон, розе, каберне совињон и мерло. Имамо само сортна вина, нема купаже – у послу им помажу технолог и агроном, те су њихова вина доста тражена.

– Наша вина су посебна и доста тражена. Занимљиво је јер смо за кратко време кренули да освајамо и међународне награде. За мерло смо добили сребро на Декантеру, што је у овом нашем послу велико признање – поносно је истакла Александра, а ја само помислих, шта би било да је у моје време било вина у Ђурђевим Ступовима, како бисмо се вратили кући.

Пише: Зорица Драгојевић