Насловна ВЕСТИ2 Više zelenila – više zdravlja

Više zelenila – više zdravlja

219

Zaštita od vrućina, čistiji vazduh, bolje disanje, zdraviji san, ublažavanje stresa, prevencija jednog broja bolesti i odbrana od depresije – drveće i zelenilo nude niz zdravstvenih prednosti.

Drveće naravno ulepšava urbana naselja i pomaže stanovnicima da se uopšte – osećaju bolje. Međutim, nije reč samo o estetici. Stručnjaci tvrde da se ulaganjem u sadnju drveća, ulaže i u zdravlje.

Najpre, drveće hladi i osvežava urbana mesta, u vrelim danima. Rob Mekdonald, vodeći naučnik za istraživanje gradova u organizaciji „Nature Conservancy“ kaže da je prosečno smanjenje temperature u delovima grada gde ima drveća dva stepena tokom leta.

U naletima toplotnih talasa, dodaje, to može biti vrlo važno za ljude, posebno starije, koji su u većem riziku od toplotnog udara.

Drveće se na svoj način „bori“ protiv zagađenja vazduha.

Drveće s velikim lišćem ima veću površinu kojom filtrira štetne čestice iz vazduha, kaže Mekdonald i dodaje da je brest posebno efikasan.

Drveće koje ima „dlakavo“ lišće još je korisnije jer se za njih „lepe“ štetne materije.

Drveće i zelenilo mogu produžiti životni vek. U velikoj studiji koja je pratila skoro 110.000 žena tokom osam godina, objavljenoj u aprilu u časopisu Environmental Health Perspectives, istraživači sa Harvarda otkrili su da su žene koje žive u područjima bogatim zelenilom, imale 12 posto nižu stopu smrtnosti od iznenadnog smrtnog slučaja, u odnosu na žene okružene sa manje vegetacije.

Iako uzrok i posledica nisu utvrđeni, najjače veze bile su kod smanjenja stope smrtnosti od respiratornih bolesti i raka.

Satelitski snimci su korišćeni za određivanje prisustva sezonskog zelenila u radijusu od 250 metara oko adrese svakog učesnika u studiji.

Zelenilo ili vegetacija nisu bili ograničeni samo na drveće, kaže autor studije Piter Džejms, naučni saradnik na Odeljenju za epidemiologiju na Harvardu.

„Zeleno okruženje koje smo uzimali u obzir obuhvata sve što vrši fotosintezu – drveće, trava, grmlje, korov. Nije reč samo o uređenim drvoredima i travnjacima“, dodao je Džejms.

Drveće može da olakša stanja depresije i stresa. U studiji sa Harvarda, mentalno zdravlje je bilo ključni faktor koji je povezivao gustinu vegetacije sa smanjenjem rizika od smrti, kaže Džejms.
Zeleno okruženje ima tendenciju da pojača želju za fizičkom aktivnošću i društvenom povezanošću, te tako umanjuje depresiju.

Gubitak drveća nije uvek fenomen izazvan delovanjem čoveka. Štetočine i zarazne bolesti mogu da napadnu površine pod stablima i čitave šume. U svakom slučaju, studije pokazuju da manji broj stabala u okruženju može da utiče na veći broj ljudi obolelih od srčanih bolesti i bolesti disajnih organa.

Drveće može da utiče i na napade astme. Pre nekoliko godina, strateški postavljeni senzori merili su nivoe azot-dioksida u skoro 150 naselja u Portlandu u Oregonu. 

Kao jedan od štetnih gasova iz vozila, industrijskih i drugih procesa, azot-dioksid je zapravo veliki deo smoga i jedan je od šest vodećih zagađivača vazduha.

U studiji, sprovedenoj na Državnom univerzitetu u Portlandu, površina zemljišta pod drvećem imala je značajan uticaj na nivo azot-dioksida i respiratorno zdravlje stanovnika po oblastima.

Na primer, u područjima sa višim procentom teritorije pod drvećem, procenjeno je da deca manje izostaju iz škole zbog smanjenja napada astme.

Posete hitnoj pomoći zbog astme godišnje su smanjene za, u proseku, 54 po osobi, a boravak u bolnici kod starijih osoba smanjen je za procenjenih 46 boravaka, navodi se u studiji objavljenoj u novembru 2014. u časopisu Journal Pollution Environmental.

Drveće podržava kvalitetan san. U opsežnoj nacionalnoj studiji koja je obuhvatila više od 255.000 odraslih ispitanika, istraživači su ispitali uticaj prirodnog okruženja na san.

Blizina obale ili vodenih površina, temperatura okoline, toplota, vlažnost i izloženost svetlosti uzeti su u obzir u studiji objavljenoj u izdanju Preventive Medicine 2015. Zaključeno je da zelenilo, samo po sebi, štiti muškarce svih uzrasta i starije odrasle osobe od problema sa nesanicom.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay