Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Višnja naš izvozni adut

Višnja naš izvozni adut

351

U strukturi izvoza poljoprivrednih proizvoda i prerađevina u poslednjih 10 godina među 10 vodećih izvoznih proizvoda se nalazi i zamrznuta višnja. U Srbiji se najviše proizvodi oblačinska višnja, ali se sve više traže krupnoplodne sorte, čiji se plodovi mogu izvoziti kao rashlađeni.

Jedna četvoročlana porodica može da živi od 8 do 10 ha industrijske višnje, ili 5 do 6 ha krupnoplodnih sorti višnje. Investicija se otplaćuje u 7-oj ili 8-oj godini, ako se ne računaju podsticaji od države. Naime, za savremeni zasad višnje s fertirigacijom i ogradom, a prema cenama iz 2021. godine, treba izdvojiti 8.000 do 9.000 evra. Ovde su uračunati troškovi nege u prvoj, drugoj i trećoj godini. U punoj rodnosti ostvaruje se dobit između 3.000 i 3.500 evra kod industrijskih sorti višnje, a kod krupnoplodnih sorti između 5.000 i 6.000 evra.

Cena višnje se menja iz godine u godinu i zna da bude dosta niska. Problem je što je berba jako skupa. Oni koji imaju samohodne tresače, mogu da uberu plodove sa 700 do 900 stabala, ili preko 15 tona na dan. Jedan tresač opslužuje 6 radnika, što je po radniku više od 2,5 tona, a ako se bere ručno jedan radnik može dnevno da ubere oko 100 kg višnje. Savet je da se i proizvođači višnje udružuju, da nabave tresač i zajedno ga koriste, jer će tako smanjiti troškove.

SORTIMENT: od industrijskih sorti preporučujemo oblačinsku višnju, a od krupnoplodnih piramiš (Piramis), erdske rodne (Erdi botermo), ujfertoške grozdaste (Ujfehertoi furtos) i šumadinku.