Насловна ПРЕПОРУЧЕНО Vreme i za paore da se malo odmore

Vreme i za paore da se malo odmore

337

U decembru priroda spava. Ako se vreme pridržava kalendara, snega ima i u nižim predelima. Ipak, najsigurniji pratilac decembarskih dana je vetar koji ume da zaviri u svaki kaput, šubaru, čizmu, da pokvari frizure plastovima sena, ispremešta opale listove…

Voćnjak

Završava se zimsko oranje.

Voćke koje su posađene tokom jeseni, sada se zagrću zemljom, kako bi se koren sačuvao od oštećenja.

Voćari koji nisu stigli da urade takozvano plavo prskanje, trebalo bi da svoje zasade zaštite nekim od insektofungicida na bazi bakra i mineralnog ulja. Obilaskom voćnjaka prvo se moraju iz krošnji ukloniti sve polomljene i suve grane, da bi preparat mogao da ravnomerno pokrije sve zdrave.

U neograđenim voćnjacima debla i ramene grane valjalo bi premazati nekim repelentom – „kunilentom“, “maskom“ i sličnim, da bi mirisom odbili zečeve i jelensku divljač.

Ne treba zaboraviti na uskladištene plodove. Njih treba češće prebirati, izbacivati trule i smežurane, da se eventualna zaraza ne bi prenela i na zdrave.

 Povrtnjak

U ovom mesecu se najčešće završava berba kasnih sorti kupusnjača, koje su preostale u polju. Sada počinju i pripreme za rad u plastenicima za ranu proizvodnju povrća.

Pojedine biljke korenastog povrća – peršun, paštrnak i celer – treba dobro zagrnuti da se zaštite od izmrzavanja.

Lepih decembarskih dana trebalo bi pregledati i prebrati povrće koje je uskladišteno u trapovima i podrumima, izbaciti trulo, a sumnjivo odvojiti na manju gomilu da se prvo potroši.

Zelenilo

Sada je idealno vreme za uzimljavanje drvenih reznica. One se od delova jednogodišnjih ili dvogodišnjih izdanaka režu i trape. Tu ostaju do proleća, kada se sade na stalno mesto u bašti.

Sobne biljke se ponovo zalivaju tek kada se zemlja prosuši.

Pčelinjak

Za vreme zimovanja najveći neprijatelj pčela je vlaga. Ona rashlađuje pčele, razvodnjava med i slabi društva. Valjalo bi da svaki pčelar u pripravnosti ima drveni ugalj ili suvu so koje će „upiti“ vlagu.

Kako se približava najhladniji deo zime, košnice treba mehanički zaštititi od vetra, kiše i niskih temperatura. Svaki pčelar već ima provereni sistem kako to radi.

Vinograd

U vinogradima se “bacaju” stajnjak i mineralna đubriva, popravljaju nasloni, ogrće mlada loza, sa starijih čokota se blago, žičanom četkom struže stara ispucala kora da se isteraju svi uljezi koji su ispod nje pronašli toplo mesto za zimovanje.

Vinogradari koji su propustili da zasad zaštite sredstvima na bazi bakra, prvih lepih decembarskih dana bez vetra, mogu da nadoknade propušteno.

Gljive

Sve dok ne svanu ledeni dani, gljivari se iz berbe neće vratiti praznih cegera. Najčešće se beru bukovače.

Sakupljaju se i bukov trud i kresiva guba.

Lekovito i začinsko bilje

Beru se listovi čuvarkuće i koriste sveži ili isceđeni.

Sakuplja se poluparazitska biljka imela.