Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Vreme je  za čaj

Vreme je  za čaj

652
herbal tea in cups on a white background

Posle zime, koliko god da je blaga bila, najčešće smo umorni, iscrpljeni, često razdražljivi i neraspoloženi. Da biste ovog proleća preskočili tradicionalni sindrom «prolećnog umora», krajnje je vreme da isprobate biljne mešavine i tinkture. Raspoloženi i očišćeni od nakupljenih toksina u organizmu, s osmehom ćete uskočiti u prolećno raspoloženje, prepuno boja i sunca.

Dok maštamo o proleću koje je na dohvat ruke, početak februara je pravo vreme da zavirimo u sebe i počnemo sa spremanjem organizma. Zato je pravi trenutak da uvrstite u svoj dnevni plan neke zdrave navike, kako biste sprečili osećaj umora u proleće. Postoji jednostavan način da izbegnemo da nam nakupljeni otrovi, paraziti i virusi pokvare planove. Dovoljne su nam biljne tinkture i nekoliko vrsta prirodnih čajeva. Organizam će se aktivirati i sam uraditi ono najbolje.

Nežan začin za svaki zalogaj

I sad, kada smo spremni i nasmejani da zakoračimo u doba zelenila i boja, nećemo se odreći omiljenog napitka, već ćemo otkriti kako da u njemu uživamo još više. U veličanstvenom svetu ukusa poznato je kombinovanje hrane i vina, ili hrane i drugih alkoholnih pića. I tako, ovoj odabranoj družini pridružio se i čaj. Čaj u kombinaciji s hranom služi kao korektor ukusa ili jednostavno začin, koji jelu može dati bolji ili lošiji ukus, što zavisi od ukusa onoga ko u tom jelu uživa. Istina je da će nekome takav ukus biti prijatan, a nekome neće. Dakle, ne postoji pravilo. Pokušajte da uz omiljenu šoljicu čaja pojedete i obrok koji će se odlično slagati. Probaćemo da vam zagolicamo nepca.

Beli čaj poznat jr po lakoći, nežnosti, blage i svilenkaste arome i kao takav idealan je da se kombinuje sa salatom i povrćem koje nije puno začinjeno, kako bi njegov slatkast ukus došao do izražaja. Naravno, po želji možete osladiti s malo meda. Ono što bi svakako trebalo probati s ovim čajem jesu morski plodovi, tikvice, krastavac. Ipak, kombinacija s mesom i voćem ne bi istakla taj slatkasto-nežan efekat belog čaja i imali biste utisak kao da pijete običnu vodu.

Zeleni čaj, koji mnogi od nas vole i koji nam preporučuju, takođe je dobar drug za kombinovanje. Pored slaganja s određenom hranom, ovaj čaj slaže se i sa drugim voćnim čajevima. Odlično se kombinuje s mentom i jasminom. Što se tiče kombinacije s hranom, preporučuje se s piletinom, salatom i povrćem, kao što su dinje i lubenice. Razlog za ovakvo kobinovanje njihova laka nota. Japanski zeleni čaj odlično se slaže uz ribu, morske plodove i rižoto, dok se intezivni kineski čajevi odlično slažu uz hranu koja ima slatkast ukus i meso. Ukoliko želite da slatkastim ukusom obogatite piletinu, sendvič, grilovani sir ili voćnu salatu, probajte cejlonski zeleni čaj. Nešto što treba izbegavati kod kombinacije sa zelenim čajem jeste mleko, prvenstveno oni koji to čine u istoj šoljici, kao i konzumiranje uz sve kremaste nadeve i salate.

Treća kombinacija bila bi s crnim čajem. Ovaj čaj poznat je po jakoj aromi i ukusu. Zbog toga ga valja kombinovati s mini zalogajima i pecivima. Ukoliko želite da ublažite šećer u poslasticama, idealna kobinacija je upravo indijski voćni crni čaj. Ovako, ne samo da ćete smanjiti osećaj slatkoće, nego ćete bolje osetiti razne arome. Crni čajevi koji potiču iz Afrike, služe se uz crvena mesa, piletinu i pire krompir.

Biljne mešavine koje razbuđuju, okrepljuju i leče

Kada je u pitanju izbor čajeva koji su idealni za mesec pred nama, postoji nekoliko dobitnih kombinacija. Na vama je da odaberete svoju:

 Kombinacija žalfije, matičnjaka, nane, kantariona i majčine dušice. Ovim čajem obradujte sebe ujutru i uveče. Pijte ga dok je topao, gorči kada se ohladi. Pripremite ga tako što ćete u ključalu vodu staviti kafenu kašiku žalfije i pustiti je da vri tri minuta, da bi se oslobodili sastojci koji su blagotvorni za zglobove i hrskavice. Zatim dodajte po trećinu kašičice nane, koja će da pojača dejstvo žalfije i neguje creva, kantarion da vas opusti, a majčinu dušicu da spreči upalne procese i smiri nervozu. Matičnjak je tu da osveži krvotok.

 Probajte i drugu kombinaciju sa čajem od korena sladića u kombinaciji sa zelenim čajem i krušinom. Pijte po šolju posle tri glavna obroka.

 Jedna od biljnih mešavina koja se preporučuje jeste čaj od rastavića, maslačka, koprive, nevena, zoba. Sve biljke, po 50 grama od svake, pomešati. Tri supene kašike smeše preliti s pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti pola sata. Procediti i popiti u toku dana podeljeno u nekoliko doza, pola sata pre obroka.

 Sjajan saveznik u borbi protiv prolećnog umora jeste čaj od jagorčevine ili klasičan čaj od koprive. Preventivno, kod prolećnog umora, dovoljna je šolja čaja dnevno, za detoksikaciju organizma i revitalizaciju ćelija.

Mala pravila velike važnosti

Prilikom pripreme čaja najbolje je koristiti svežu ili sušenu biljku u listićima (rinfuza).

 Kad god ste u prilici, koristite svežu biljku umesto sušene.

 Pripremajte čaj u što većim posudama, da bi mu ukus bio intenzivniji.

 Čajevi u listićima su efikasniji, ukusniji i aromatičniji od takozvane čajne prašine koja se pakuje u filter kesice.

 Sušene biljke čuvajte u dobro zatvorenim staklenim posudama ili papirnim vrećicama.

Svaki čaj voli svoj med

 Kod kombinovanja čaja i meda prilagođavanje ne sme biti jednosmerno i nikako na štetu jedne od tih namirnica. Dakle, pri izboru ne dajemo prednost čaju, nadopunjujući ga medom, već obe namirnice kombinujemo njihovim aromama. Čaj i med podjednako su vredni naše pažnje.

 Nijedna od aroma ne bi smela da dominira ni odvraća pažnju od one druge, već bi trebalo da čine skladnu celinu. Poštujući to načelo, dominantnim čajevima pikantnog okusa dodelićemo isti takav med (npr. aromatičan kestenov med), dok laganim i prozračnim čajevima prilažemo lagane i prozračne note meda (npr. cvetnog).

 Prilikom odabira meda za vaše čajeve imajte na umu koje čajeve volite i s kojim čajevima ćete med kombinovati. Ukoliko su vam pri srcu delikatni beli čajevi, kombinujte ih s medom lucerke ili nekim drugim neutralnog okusa. Ukoliko je vaš izbor bogat i intenzivan crni čaj, kombinujte ga s medom heljde ili lipovim medom. Volite li citrusni ukus čajeva, posegnite za medom od narandžinih cvetova. Za voćne note čaja pobrinuće se med maline ili brusnice. Čajevi cvetnog ukusa dobro se nadopunjuju s većinom čajeva, a cvetni, maslačkov i med od cvetova jabuke su najsigurniji izbor.

 Zbog svog sastava (fruktoze i glukoze) med je slađi od šećera, što znači da ga je za zaslađivanje čaja potrebno manje nego šećera. Stepen slatkoće razlikuje se od meda do meda, zato pri svakoj promeni meda prvo nađite meru. Med dodajemo u topao čaj radi topljivosti, ali ne vreo, jer bi uništilo hranljiva svojstva meda. Mešamo med dok se ne rastopi.