Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ВРЕМЕ ЈЕ ЗА ЗАШТИТУ ТРЕШЊЕ, БРЕСКВЕ, КРУШКЕ: Буди се лешников жижак

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА ЗАШТИТУ ТРЕШЊЕ, БРЕСКВЕ, КРУШКЕ: Буди се лешников жижак

889

Пише: Светлана Мујановић

Лешников жижак (Curculio nucum) познат је као штеточина која на лески може потпуно да уништи род. Има га у свим подручјима у којима се гаји ова воћка. Одрасли је тврдокрилац црвенкастосмеђе боје, дуг непуни центиметар, с веома дугом сурлицом. Ларве су безноге, савијене, жућкасте, дуге 10 до 16 мм. Има једну генерацију годишње, презимљава као одрасла ларва у земљишту, а дијапауза (зимски сан) може да потраје и две до три године. Крајем марта, када креће вегетација, а температура порасте до петнаестак степени, почињу да излазе из земље. У почетку се хране сочним плодићима трешње, брескве, крушке који су тада у формирању. Сурлицом извлаче из њих сокове, па се они касније деформишу или кроз убоде продиру гљиве па иструну.

Крајем маја или почетком јуна жишци прелазе на леску, на којој такође оштећују плодове и лишће. Оштећени плодови отпадају, а то може да буде и 40 посто заметнутих лешника. Када су лешници величине 11 до 12 мм, женке полажу око 40 јаја у мала удубљења која праве у егзокарпу (спољашњем омотачу) плодова. Најчешће је у један плод положено по једно јаје, ређе два до три. Касније, отвор зараста па се не види да у плоду има штеточина.

Лаве се пиле после највише десетак дана, хране се језгром лешника које потпуно изгризају и испрљају изметом. Током наредних месец дана, оне пролазе кроз четири узраста, и од почетка августа до краја октобра напуштају плодове, који су већ средином лета опали. На њима направе округли отвор који је окренут ка земљи, и одмах се убушују у земљиште. На дубини од 10 до 25 цм праве земљане коморице, где остају у дијапаузи од једне до три године. У пролеће се један део ларви претвара у лутке, из којих се кроз десетак дана појављују одрасли жишци и циклус развоја се понавља.

Ова штеточина се сузбија на више начина. На јесен се сакупљају отпали плодови и уништавају. Најбоље је да се спале, али то не гарантује да је спаљена и ларва, да се није већ спустила у земљу. Сигурније је када се опали плодови сакупљају барем једном недељно. У мешовитим воћњацима, или оним где је у близини засад леске, препоручљива је мартовска заштита вишње, трешње, брескве мешавином фунгицида на бази бакра, минералног уља и инсектицида на бази пиретроида, да се спречи исхрана раноизлетелих имага и заштите тек формирани плодови лешника. Следеће третирање препоручује се између 10. и 15. маја и почетком јуна, да се спречи полагање јаја у младе плодове с нежним егзокарпом.