Насловна ВЕСТИ Врућина погодује развоју кромпировог мољца

Врућина погодује развоју кромпировог мољца

423

Усеви кромпира на подручју Новог Сада се у зависности од сортимента, локалитета и времена садње налазе у различитим фазама пропадања циме, до вађења кртола.

– У овим фазама усеви кромпира су изузетно осетљиви на напад од стране кромпировог мољца (Phthorimaea operculella), а временски услови са изузетно високим температурама и одсуством падавина веома погодују развоју ове штеточине – наводе у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

На феромонским клопкама постављеним у усевима кромпира, региструју се континуирани улови ове штеточине. У току је лет треће генерације, а у наредним данима се очекује и почетак лета четврте генерације. Као последица тога, доћи ће до преклапања генерација и подизања бројности одраслих јединки кромпировог мољца.

– Тренутно се налазимо у критичном периоду за заштиту кромпира од кромпировог мољца, а ризик од настанка штета у наредном периоду ће бити изузетно висок! – упозоравају у РЦ „Нови Сад“.

У циљу заштите кромпира од кромпировог мољца произвођачима се препоручује примена следећих мера:

– Код усева где је цима сува, обавезно треба вадити кромпир и чувати га у складиштима у којима је контролисана температуре (испод 10 степени Целзијуса). Складишта кромпира треба да су на свим отворима обезбеђена густим мрежама како би се спречио улазак одраслих јединки и даљи развој мољца. Кртоле кромпира након вађења не треба остављати на парцелама и у двориштима већ што брже уносити у складишта како не би директно биле изложене нападу мољца.

– У усевима где цима још увек није пропала, препоручује се одржавање компактности земљишта наводњавањем како би се спречило стварање пукотина и заштитиле кртоле под земљом. У усевима где се кромпир неће ускоро вадити, препоручују се и хемијске мере заштите применом неког од наведених инсектицида: Grom (lambda-cihalotrin) 0,25 л/ха (каренца 7 дана) или Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (deltametrin) 0,3-0,5 л/ха (каренца 7 дана) или Exirel (cijantraniliprol) 0,1-0,125 л/ха (каренца 14 дана) или Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) 0,15-0,3 л/ха (каренца 14 дана) или Laser (spinosad) 50-100 мл/ха (каренца 14 дана).

Приликом примене хемијских мера заштите строго треба водити рачуна о каренци примењених препарата!

– Препорука је да се третман спроведе у вечерњим часовима због високих дневних температура – саветују у РЦ „Нови Сад“.

Фото: Pixabay