Насловна РАЗНО ZADRUŽNI SAVEZ VOJVODINE: Podsticaji za rad zemljoradničkih zadruga

ZADRUŽNI SAVEZ VOJVODINE: Podsticaji za rad zemljoradničkih zadruga

732
rbt

Ova godina četvrta je zaredom kako Kabinet ministarstva za regionalni razvoj i rad javnih preduzeća sprovodi projekat „500 zadruga u 500 sela“, a pritom su zadruge mogle za bespovratna sredstva da konkurišu i kod Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, podsetio je predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radislav Jovanov na konferenciji „Podsticaji za zadruge u 2020. godini na republičkom i pokrajinskom nivou“ koja je u organizaciji Saveza održana u Privrednoj komori Vojvodine.

– U poslednje tri godine pravo na republički novac, ukupno 602 miliona dinara,  ostvarilee su 44 vojvođanske zadruge. Prošle godine u Vojvodini prvi put raspisan je konkurs, namenjen isključivo zemljoradničkim zadrugama, i 14 njih ostvarilo je pravo na podsticajna sredstva u visini od 50 miliona dinara.  Kada se saberu sredstva dobijena na osnovu ova dva konkursa sa sredstvima koje su zadruge same uložile u investicije dolazi se do cifre od milijardu dinara. To znači da su u ovom periodu zadruge imale ubrzan tempo razvoja i investicija – poručio je Jovanov i izrazio nadu da će ovaj trend biti nastavljen. Prema njegovim rečima, još važnije je to što su zadruge od strane države prepoznate kao osnovni nosilac razvoja u malim sredinama.

Do sredine godine novih 580 miliona zadrugama

– Doživljavamo renesansu zadrugarstva. One su odgovor na nekoliko ključnih pitanja. Kako opstati na malom i usitnjenom posedu, kako biti produktivan, kako izbeći nakupce i prekupce, prodati svoj proizvod i naplatiti ga. One su nada za opstanak 570.000 poljoprivrednih gazdinstava Srbije. Akcija Vlade Srbije  „500 zadruga u 500 sela“ premašila je sva očekivanja jer je od početka njenog sprovođenja 2017. godine do danas mapa zadrugarstva Srbije uvećana za 650 fabrika na otvorenom u 650 sela, i to je nešto što niko od nas na početku nije očekivao – poručio je Milan Krkobabić, ministar bez portfelja zadužen za regionalni razvoj i rad javnih preduzeća. On je predočio da je u 2020. godini za ove namene izdvojeno novih 580 miliona dinara, a javni konkurs za dodelu tih sredstava očekuje se u prvoj polovini godine.

Zadrugama novac iz dva sekretarijata

Da je država učinila ogroman iskorak tako što je zemljoradničke zadruge prepoznala kao aktivne učesnike u poljoprivredi i odredila konkretna finansijska sredstva za subvencionisanje njihove proizvodnje, potvrdio je i Vuk Radojević, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

– Na osnovu naših konkursa, zajedno sa zadrugama, investirali smo 140 miliona dinara u zadruge širom Vojvodine. Ako tome dodamo i konkurs koji realizuje Pokarajinski sekretarijat za regionalni razvoj direktno namenjen samo zemljoradničkim zadrugama gde je ukupna vrednost subvencija bila 50 miliona dinara, ali je ona generisala ukupne investicije od 150 miliona dinara, zaključuje se da je Vlada APV u poslednje tri godine sa zemljoradničkim zadrugama investirala blizu 300 miliona dinara u opremu, savremenu tehnologiju i sve ono što je neophodno da bi zemljoradničke zadruge bile konkurentnije – rekao je Radojević, uz napomenu da je udruživanje malih poljoprivrednih proizvođača u zemljoradničke zadruge postao inperativ jer je u suprotnom veoma teško opstati na surovom tržištu poljoprivrednih proizvoda.

– U agrarnoj politici APV za 2020. godinu nastavljamo s ustanovljenim merama. Prošle godine prvi put su prepoznate i složene zadruge i Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo već je raspisao prve konkurse, a samo za zemljoradničke zadruge biće raspisan i konkurs Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj – najavio je Radojević. 

Dobri primeri iz prakse

ZZ „Paprika“ iz Martonoša nastojala je da u skladu s mogućnostima iskoristi ova sredstva za razvoj. Od vlastitih sredstava, ali i novca dobijenog na osnovu Projekta „500 zadruga u 500 sela“ i konkursa Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, uspela je da u proizvodnju uključi 300 hektara zalivnih polja i da osavremeni proizvodnju sušenja povrća lišćara.

– Mogu da se pohvalim i da smo osnovali drugu složenu zadrugu u Vojvodini „Plodovi ravnice“, tako što smo udružili ZZ „Paprika“ i ZZ “Zlatno zrno“. Da nije republičkih i pokrajinskih para, složena zadruga bila bi formirana mnogo kasnije. Ovako smo uspeli da osnažimo dve pomenute zadruge, da na tržište izađemo s novim proizvodima, i to ne samo sirovinom. Cilj je da na tržište izađemo s upakovanim proizvodom za krajnjeg potrošača – rekao je Toša Matić, direktor ZZ „Paprika“.

Zadruga na čvrstim nogama

ZZ „Agroklek“ iz Kleka na 1.200 hektara ima zasnovanu ratarsku proizvodnju,  u štalama ima 1.100 grla krupne stoke i u manjem delu zasnovanu ribnjačku proizvodnju. Njen direktor Radomir Bokić kaže da u poslednjih 25 godina ova zadruga stoji na čvrstim nogama.

– Kabinet ministra Milana Krkobabića prepoznao nas je kao stabilnu zadrugu i dodelio nam sredstva koja su iskorišćena za podizanje tehnološkog nivoa u proizvodnji mleka. Zadruga je nosilac razvoja u Kleku, selu nadomak Zrenjanina, a Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, na osnovu konkursa dodelio nam je 5.000.000 dinara. Kada sve saberemo, naša zadruga podigla je tehnološki nivo rada, obrade, a naročito u stočarskoj proizvodnji za stepenicu više – rekao je Bokić i pozdravio aktivnosti ZSV.

J. Bajšanski