Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Жара жари, а коприва штити

Жара жари, а коприва штити

534

Колико пута ми је баба, док сам живела на селу, а опече ме жара/коприва говорила „ако то је добро за здравље“. Тада као детету исприштеном и са осећајем да ме је милион пчела у моменту боцнуло, а до срца ми бол дошла, нисам размишљала о здрављу. Псовала бих и бабу и жару и сва њена лековита својства. Понека суза би пала, али би срећом све брзо прошло, до неког следећеш случајног чешања о тај зелени грм. Касније, како сам расла схватала сам све што је баба причала, нарочито када смо код другарице на Палићу коприву користили за прскање воћа, заливање и ђубрење, јер је њен деда држао кошнице, па је то било једино средство које је користио. Данас и не треба причати много о коприви, о томе да је наслађа кад се уберу млади изданци, па се направи пита или чорба коју сам, баш пре неки дан, са уживањем јела.

Колико је, пак битна у производњи здравих намирница као инсекцитид и ђубриво, како је користити, прочитајте у наставку.

Коприва се може користити и за заштиту биљака, јер побољшава њихов целокупни имунитет. Користи се у заштити од штетних инсеката, посебно од зелених лисних ваши. Коприва се потопи у воду и након 12 до 24 сата жареће материје коприве се разграђују, те се инсектицид може користити.

Ђубриво се прави када се коприви дода мало квасца, кваса, хлеба, пецива, кекс и сва остала теста направљена са квасцем. То ће убрзати ферментацију и скратити је на три до пет дана. Три четвртине канте испунити копривом и прелити водом у којој је растворено мало квасца или хлеба. Након што се ферментација заврши, раствор се процеди и разблажи у односу 1:10. У комбинацији са слезом и гавезом добија се комплексно НПК ђубриво.

Коприва се може комбиновати и са другим биљним врстама, као што су маслачак, пелин, хајдучка трава, пирика, подбел, камилица. Не додају јој се житарице, јер то доводи до алкохолног врења.

За припрему азотног ђубрива од коприве узети килограм свеже или 200 грама осушене коприве и потопити у 10 литара воде у пластичној канти. Промешати и оставити да ферментише 10 до 15 дана. Ферментација је завршена када престане пенушање, а дужина зависи од температуре. Лети траје пет дана, а током јесени и пролећа до 15 дана.

Повремено се садржај канте промеша. Канту треба прекрити тканином, како не би упадале мушице, и држати на осунчаном месту. Садржај развија непријатан мирис. Након завршене ферментације, садржај канте процедите и користите као ђубриво након што га разредите водом:

  • разредите у односу 1:10 када заливате земљиште,
  • разредите у односу 1:50 код фолијарног ђубрења (преко листа)

Процеђен раствор може се чувати у затвореној посуди на тамном и хладном месту. Редовна употреба коприве ће ојачати биљке и мање ће их нападати патогени и штетни инсекти.

Р.Д.Ј.