Насловна ВЕСТИ Заштита биља током кишног периода

Заштита биља током кишног периода

221

Заштита биља током кишног периода
Киша која се најављује и за наредне дане интензивира развој штетних организама на биљу. Стручњаци позивају ратаре, воћаре и повртаре, да превентивним мерама умање заразе и бројност штеточина. Стручњак Прогнозно извештајне службе за заштиту биља Војводине Бошко Језеркић каже да нестабилно време погодује развоју болести и њиховом ширењу.
Тако се сваком произвођачу пшенице препоручује да заштити вршне листове и заставичаре који су носиоци приноса. Значи, саветујемо преглед тих листова на симптом пегавости. Такође је присутна житна пијавица, што се тиче штеточина.
Усеви јечма су у фази цветања када је, у условима високе влаге, биљка осетљива на инфекцију од стране фузироза класа и такође је присутна житна пијавица.
„Што се тиче кукуруза, уочили смо присуство кукурузне пипе, па се произвођачима препоручује преглед усева поготово у фази ницања“ казао је саговорник.
„Заштитна фаза у воћарству је у пуном јеку. Код коштичавог воћа, то је шупљикавост листа, пегавост листа вишње и трешње, пламењача шљиве и пепелница брескве. Од штеточина присутне су ваши, и шљивин и бресквин смотавац.
Што се тиче јабучастог воћа, присутна је заштита од чађаве пегавости лишћа и краставости пегавости јабуке. Такође, може од велике влаге доћи до инфекције проузроковачем пламењаче код јабука и дуња.
Наравно, најбоља је превентивна заштита (пре кише) контактним фунгицидима.
„Креће расађивање поврћа па повртари треба да обрате пажњу на присуство ваши и трипса па ако се уоче 1-2 ларве по листу лука, да се спроведу мере заштите као и од пламењаче2 закључио је Језеркић.
На сајту Прогнозне извештајне службе за заштиту биља Војводине произвођаћи ће проначи све што их занима везано за заштиту биља.
Извор: РТВ
Фото: Pixabay