Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ ЗАШТИТА КРОМПИРА У СКЛАДИШТУ

ЗАШТИТА КРОМПИРА У СКЛАДИШТУ

405

Контрола температуре зауставља штеточине

До пре само деценију-две највећи заштитарски проблем у кромпиру била је кромпирова златица. Када су се и природа и хемија удружиле, она је постала мање опасна, произвођачи су одахнули, али не за дуго. Долетео нам је кромпиров мољац (Phthorimaea operculella), много опаснији и префриганији инсект који, осим у пољу, штету прави и у складишту. Ту му се придружују и паразити, проузроковачи трулежи.

Шта предузети како би се штете избегле, или барем смањиле?

Одрастао мољац је лептирић чија раширена крила нису дужа од три центиметра, док је инсект дуг нешто више од једног центиметра. Предња крила су смеђе-жуте боје, а задња имају сјајно-љубичасти прелив. Потпуно одрасла гусеница је смеђе-жута и дуга око један и по центиметар.

Мољац напада и циму и кртоле, али већу штету наноси кртолама. Рано у пролеће, крајем априла и почетком маја, женка полаже јаја на циму кромпира. Када се испиле, ларве остају на листовима и хранећи се праве ходнике по њима, a кроз циму се спуштају до кртола на којима гусеница може нанети знатне штете, док су на цими оне безначајне.

Ларве кроз окца улазе у кртоле, хранећи се, буше ходнике, и у њима завршавају развој. Нова генерација наставља да се, као и претходна, развија у кртолама и с њима се сели у складишта, где наставља да прави штету. У нашим условима мољац има пет до седам генерација, од којих се две до пет развијају у пољу.

Фото: Д. Гагрчић

Tоплије летo и глобално отопљавањe у нашим крајевима последњих година је погодовало масовнијој појави ове штеточине. Због тога, како упозоравају стручњаци, ваља јој стати на пут и у пољу, и у складишту. У овом периоду важна су велика складишта, где се ради дезинсекција препаратима које могу да користе само посебне службе и то специјалном опремом. Мањи произвођачи предност треба да дају, искључиво, механичким мерама. Складишта, шупе, подруми, пре уношења кромпира добро се опају, оперу, проветре и онда густим мрежама затворе сви отвори. Одржава се температура испод 10 степени која не погодује развоју гусеница. Ипак, неки лептирић или гусеница могу да се сакрију, по ћошковима, у гомилама кромпира. Стога кромпир ваља редовно прегледати, превртати кртоле и одвајати сумњиве које ће се уклонити из складишта и одмах потрошити или прерадити.

Важан предуслов за дуготрајно и правилно складиштење кромпира јесте да се кртоле у оставе и складишта унесу суве и неповређене. Неретко се дешава да се, како се нама чини, на кромпиру који је здрав и неповређен унет у складиште, развију паразити проузроковачи трулежи и то су два најчешћа типа, тзв. влажна и сува трулеж. Њихови узрочници су неколико врста фитопатогених гљива и бактерија.

Бактерија ервинија (Erwinia carotovora) проузрокује влажну или црну трулеж. Може настати у вегетацији, али и у магацинима током складиштења. Преноси се садњом заражених кртола. Јаче заражене пропадају још на њиви, а мање оболеле, на којима се зараза ни не уочава, селе се у подрум, складиште и ту бактерија наставља да се развија па кртоле труну, распадају се, а из њих се шири карактеристичан непријатан мирис. Чим се тај мирис осети, читаву гомилу ваља претрести, избацити и уништити труле кртоле.

Суву трулеж проузрокују гљиве из рода фузаријум, а најчешћа је Fusarium solani. То је типично обољење ускладиштеног кромпира, прве на удару су повређене кртоле. Болест продире кроз повреде и током чувања шири се према централном делу. У најтежим случајевима нападнуте кртоле се потпуно смежурају и осуше. Једини лек је спуштање температуре на испод пет степени, јер у таквим условима гљива не може да опстане.

По циклусу развоја, слична фузаријуму је гангрена, проузрокује је гљива фома (Phoma exigua). У време вађења кромпира симптоми на кртолама нису уочљиви, али касније се на површини виде улегнуте пеге неправилног облика, које се временом повећавају. Ова гљива је паразит рана и у повређене кртоле улази и кроз најмању озледу, па се на тим местима развија сува трулеж. За разлику од ервиније, овом паразиту не одговара температура изнад 15 степени.

Најбољи лек је превентива. Чим се кромпир унесе у магацин, температура се десетак дана подигне на 15 степени, а потом нагло спусти на уобичајену.

Пише: Светлана Мујановић