Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ЗАШТИТА ЛЕСКЕ: Заражени листови морају се уништити

ЗАШТИТА ЛЕСКЕ: Заражени листови морају се уништити

339

Ако није у великом засаду, леска се код нас гаји по стабло-два на окућници или у мешовитом воћњаку, где често неопажено прође напад паразитне гљиве, проузроковача пепелнице, када јој треба помоћи. Пепелница леске коју проузрокује гљива Phyllactinia guttata је најчешћа болест ове воћне врсте.

Пише: Светлана Мујановић

Истраживања дипломиране инжењерке Марије Ивановићиз ПССС – а у Крагујевцу показала су да се ова болест, у мањем или већем интензитету, јавља у свим регионима гaјења и свим засадима леске. Гљива презимљава на наличју опалог лишћа. У пролеће заражава младе, зелене биљне органе. Први симптоми болести уочавају се на наличју листова као мале, брашнасте пеге које се временом увећавају, постају дебље, захватају већу регију, а на површини се формирају конидије, органи за размножавање гљиве, које су јасно уочљиве и којима се зараза шири током вегетације. Имају облик лоптице, а њихова боја се мења од жуте до мрке и црне.

Ако се зараза оствари у фази формирања лисних пупољака, симптоми се уочавају касније у лето, обично током јула и августа, када штете и нису тако велике, јер у то време листови се већ и природно припремају да заврше вегетацију. Ако такви листови опадну и остану испод воћака, штете ће бити велике већ следеће вегетације.

– Воћари који открију пепелницу на својим стаблима леске не би требало да је занемаре – упозорава инж. Ивановић. – Сво опало лишће би ваљало сакупити, изнети из засада и спалити, простор око воћака узорати или изашовити, да се униште или у земљиште закопају сви делови преосталих заражених листова.

У регионима у којима се леска гаји на већим површинама, регионалне прогнозно-извештајне службе прате развој пепелнице на овој воћној врсти и благовремено обавештавају воћаре о времену заштите хемијским препаратима. Препоручују се углавном фунгициди на бази а.м. penkonazol и а.м. sumpor, а најповољнији тренутак за заштиту је чим се открију први знаци заразе. Ако зараза није јака, лишће се не мора износити напоље и спаљивати, довољно је да се у засаду растури urea, 40 кг по хектару, и дубоко заоре.