Насловна ВЕСТИ Заштита од крушкине буве

Заштита од крушкине буве

449

На подручју Новог Сада засади крушке се у зависности од сортимента и локалитета налазе у фази плодови достигли димензије од 10 до 20 мм (ББЦХ 71-72).

Визуелним прегледом засада регистровано је присуство одраслих јединки прве летње генерације обичне крушкине буве (Cacopsylla pyri). У току је копулација, а у наредним данима се очекује и почетак полагања јаја.

– У циљу сузбијања одраслих јединки обичне крушкине буве као и спречавања полагања јаја произвођачима се препоручује примена неког од наведених инсектицида: Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) у концентрацији 0,03% – наводе у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

У претходним данима регистроване су падавине које су створиле повољне услове за остварење инфекције од стране гљиве проузроковача чађаве краставости крушке (Venturia pirina) као и гљиве проузроковача сиве пегавости листа крушке (Mycosphaerella pyri).

– У циљу заштите од наведених патогена произвођачима се препоручује примена комбинације фунгицида контактног и системичног деловања: Mankogal 80, Dithane M 45, Bevesan 45 M (mankozeb) у количини 2,5 кг/ха плус Score 250 EC, Sekvenca, Skoremore, Ambasador, Agroskor 250 EC, Rayok EC, Hemokonazol 250 EC (difenokonazol) у концентрацији 0,02% – напомињу у РЦ „Нови Сад“.

Фото: Прогнозно-извештајна служба заштите биља